swarm – bitsözlük – kripto bilgi kaynağı
bilgi insanlığın ortak deneyimidir. tüm sosyal yapıların temel katmanıdır. bugün dijital toplumumuzu oluşturan bilgi ve verilerin çoğu bir avuç oyuncu tarafından özel olarak kontrol edilmektedir..

özellikle günümüzde insanların en büyük sıkıntılarından bir tanesi veri gizliliği ve bu verilerin artık neredeyse ortalarda dolaşıyor olmasıdır. burada kastedilen facebook,
google gibi platformlarda bilgilerimizin olması ve istenilirse bu bilgileri çok rahat bir şekilde kullanılabiliyor olması. swarm networkün burada getirdiğı yenilik merkeziyetsiz depolama ve iletişim platformu olma şeklinde ilerlemesidir. bunu da eth ağının vizyonuyla birleştirerek merkeziyetsiz bir network haline getirdiğini söylüyor.

swarm'ın önemli noktalarından bir tanesi swarm üzerinde oluşturulan dapplar üzerinden aslında işlemlerin götürüldüğünü ve bu dapplar uygulamalar üzerinden
verilerin teslim edilip alınabildiğini, gizliliğin korunması iletişim ve yedeklerin herhangi bir internet erişimi olmasa dahi kontrol altında tutulabildiği ifade ediliyor.

verilerin savunmasız merkezi hublar olmadan ağ genelinde depolanan küçük parçalarına bölünür. operatörler depolamak ödeme almaya devam ederken neyi depoladıklarını da bilmezler. yani şöyle düşünün google ya da facebook'un bulut sistemleri var biliyorsunuz. siz bir dosyayı oraya eklediğiniz zaman o dosyayı
tek bir blok halinde o klasörün içerisine atıyorsunuz. oraya erişimi olan herkes o dosyayı anında indirip içeriğine erişebilir ancak swarm sisteminde şöyle oluyor. o dosya örneğin 1000 parçaya bölünüyor. 1000 tane farklı dappta uygulamada, depoda tutuyor. hiç birisi de ne olduğunu anlayamıyor o küçücük parçalara bakarak. yani ele geçirilmesi paylaşılması ya da buradan bir çıkarım yapılması çok daha zor oluyor. hiçbir merkezi veri taraf verileri kontrol edemiyor ve ondan para kazanamıyor.
bu sayede bu verilerin satılabilirliği ya da kullanılabilirliği ortadan kaldırılmış oluyor.

swarm'ın ingilizce kelime anlamı arı kovanıdır. logoya baktığınız zamanda sanki peteğe benzer bir görüntüsü vardır. ayrıca token ismi bzz'da arıların çıkardığı sesten esinlenilerek bu isim konulmuştur.

websitesi
medium
twitter
reddit
whitepaper