solana – bitsözlük – kripto bilgi kaynağı
geleceğimizin en büyük ekonomik modeli olarak görülen blockchain teknolojisinin altında bitcoin ve bitcoin eksikliklerini gidermek amacıyla çıkan altcoinler yani alternatif koinler ve ondan gelişmiş teknolojiye sahip olduğu düşünülen binance smart chain ağını kullanan koinler var. günümüzde teker teker bu altcoinlerin ekosistemleri ile karşı karşıyayız. tek tek çıkan bu altcoinlerin arasında öyle biri var ki çok başarılı bir sistem elde etti. solana..

isterseniz solana tanımaya ilk olarak kurucusu olan anatolia khomenko ile başlayalım. ak, dropbox gibi şirketlerde kendini uzmanlaştırmış ve 2017 yılı ile ekibiyle beraber solana kurmuş. ekibine şöyle bir göz atacak olursak alanda uzmanlaşmış ve kendini geliştirmiş kişilerden oluştuğunu görebiliyoruz.

coin98'in hazırladığı istatistiğe göre bir veri gönderme sürelerine baktığımızda eth ağıyla ortalama 5 dakika, bsc ağıyla ortalama 75 saniyede giderken, solana ağıyla ortalama 0.4 saniyede gidiyor.

tps yani saniyede yaptığı transfer kapasitesine göz atacak olursak; eth ağının saniyede 15 işlem kapasitesi varken, bsc'nin saniyede 100 işlem kapasitesi var. solana'da ise bu sayı saniyede tam 50.000 işlem kapasitesine sahip.

işlem ücretlerine bakacak olursak; eth ağının ortalama 7-10 usd, bsc ağında ortalama 0.1 - 1 usd arası, solana ağında ise 0.00024 usd işlem ücreti gözükmektedir.

peki siz bir proje başlatmak isteseniz hangi ekosistemi kullanırdınız?

reddit
discord
whitepaper