ripple – bitsözlük – kripto bilgi kaynağı
altcoinler ve ripple gibi kripto paraların ortaya çıkış nedenlerine farklı bir perspektiften bakacak olursak aslında blockchain teknolojisi hepsinin kalbinde yatmaktadır. bitcoin blockchain kabul edilmesine ve temel sorunlara çözüm sunmasına rağmen bugüne kadar ekosisteminde çeşitli problemler olduğu açıktır. bitcoin'den sonra geliştirilen diğer tüm altcoinler bu sorunlara çözüm bulmak için ortaya çıktı. bazıları hedeflerini ulaşsa da toplam sayısı binleri aşan bu altcoinlerin çoğu başarısız oldu.

bankalara ve finans kurumlarına odaklanan ripple kurumsal ödemeleri kolaylaştırmayı hedefliyor. uluslararası ödeme ve para transferleri ticaretin hızla geliştiği ve kıtalararasi ticaretin çok kolay sağlanabildiği ticaret dünyasında ciddi sorunlar vardır. bu tam olarak ripple'in çözmek istediği problemdir. ripple çok düşük maliyetlerle çok hızlı sınır ötesi ödemeler ve transferler yürütmektedir. ripple finansal işlemler için hem kripto para birimi hemde dijital ödeme ağı olarak (ripplenet) hareket eden bir teknolojidir. ilk olarak 2012 yılında piyasaya sürülmüştür. ripple çoğunlukla dijital ödeme ağı ve protokolü ile bilinen bir teknolojidir. ancak kendi kripto para birimi xrp'ye de sahiptir. ripple şirketi kurmadan önce 100 milyar adet xrp üretmistir. ripple şirketi kurulunca büyük bir kısmı şirkete hediye edilmiştir ve daha fazla üretilmeyecektir. ripple'in ana süreci bankalar ve finansal aracılar tarafından kullanılan uluslararası para ve güvenlik transferleri için swift sistemine benzer bir ödeme uzlaştırma, varlık değişimi ve havale sistemidir.

ripple geleneksel bankalara atfedilen bazı dezavantajları iyileştirmektedir. ripple platforumda bankaların günler süren swift işlemlerinin aksine sınır ötesi transferler saniyeler içerisinde gerçekleşir. rippledaki sınır ötesi işlem ücretleri yine bankalara gore oldukça düşüktür.