polkadot – bitsözlük – kripto bilgi kaynağı
polkadot; ölçeklenebilir, heterojen ve çok zincirli bir teknolojidir. farklı chainlerin ortak çalışabilmesini sağlar ve fee konusunda büyük iyileştirme sağlar.

polkadot, farklı blokzincirlerin birbirleri arasında mesaj ve değer gönderimini güvenli bir şekilde gerçekleştirmesini sağlar; bunu yaparken toplu bir güvenlik sağlar.

eth de amaçlanan her şey polkadot da var:
- sharding
- ölçeklenebilirlik
-1000 tps
- farkli chain run edebilirsiniz.
- 1 saat içinde substrate ile chain oluşturabilirsiniz.
- solidity kodunuzu moonbeam ile polkadota baglayabilirsiniz.
- dot larin yuzde 60 kilitli.
- yeni projeler açık arttırmaya katilacak.
- yeteri kadar dot kilitlenen projeler parachain kurabilecek.
- arz çok fakat cogu kilitli
- dot pasif gelir sağladığı icin avantajlı
- dot kilitleyince oy verdiğiniz projenin tokeninden alacaksınız

farklı derecelerde genelliğe sahip tek bir zincir sağlayan önceki blok zinciri uygulamalarından farklı olarak polkadot, üzerine çok sayıda doğrulanabilir veri yapısının barındırılabileceği bir relay chain (röle zincir) sağlar. bu zincirlere paralel zincir yada parachain adı verilir. polkadot, blockchain geliştiricilerinin resmi doğrulama veya anonimlik gibi benzersiz özelliklere sahip bir durum makinesi oluşturmaya odaklanmalarını sağlayan bir ağ oluşturma ve konsensus katmanı sağlar.

polkadot potansiyel olarak birbirinden farklı karakteristikleri olan parachain'lerden oluşur. i̇şlemler zincirler arasında yayılabilir ve aynı zamanda birçok işlemin gerçekleştirilmesine olanak sağlar. polkadot, ağdaki tüm blokajların güvenliğinin sağlam olmasını ve aralarındaki herhangi bir anlaşmanın güvenilir bir şekilde yürütülmesini sağlar. tüm parachain'ler aynı güvenlik ve durumu paylaşır, yani bir zincirdeki mesaj geri aldındığında tüm zincirlerde geri alınır. kendi doğrulayıcıları bulunan bağımsız zincirler köprüler aracılığıyla polkadot'a bağlanabilir dolayısıyla polkadot'un mevcut durum ve güvenliğini kullanabilirler. bu zincirler platformda barındırılmadan polkadot'un birlikte çalışabilirliğinden faydalanabilirler, bitcoin ve ethereum buna örnek olarak gösterilebilir.

türkçe polkadot bilgi
türkçe twitter hesabı
websitesi
polkadot wiki
polkadot sık sorulan sorular