isolated margin – bitsözlük – kripto bilgi kaynağı
bu mod, spekülatif pozisyonlar almak isteyen ve spekülasyonlarının yanlış çıkma ihtimalinin yüksek olduğu tüccarlar için kullanışlıdır. böyle bir durumda, kullanıcı çapraz marj moduna kıyasla daha iyi korunacaktır çünkü tüm marj bakiyesi yerine yalnızca izole marj bakiyesi tasfiye ile karşı karşıya kalacaktır. i̇zole edilmiş marj kullanmanın dezavantajı, riskinizin belirli bir pazardaki bir pozisyonla sınırlı olmasıdır.

örnek olarak, ben'in 5x kaldıraçla 2000$ değerinde eth'de kısa bir pozisyona girdiğini varsayalım. marj bakiyesinin tamamı 2000$'a eşittir, ancak piyasa koşulları değişken olduğundan ve eth'nin alacağı yön konusunda belirsizlik olduğundan ben, bu belirli pozisyon için yalnızca 500$ riske atmaya isteklidir. ben, bu pozisyon için izole marjı 500$ olarak belirler. eth'nin fiyatı beklenmedik bir şekilde yükselir ve ben tasfiye edilirse, bu özel pozisyon için maksimum 500 $ kaybedecektir.

farklı risk seviyelerine sahip pozisyonlardan oluşan çeşitli portföyleri elinde bulunduran kullanıcılar söz konusu olduğunda, izole marj da özellikle yararlıdır. bir kullanıcının tüm fonlarını farklı pozisyonlarına yayan çapraz marj modunu kullanmanın aksine, izole marj modu birçok pozisyonda tasfiye riskini önleyecektir. bu, her pozisyon için bağımsız marjlar (veya oluşturulan ayrı cüzdanlar) sayesinde mümkün olur.

platformlar tipik olarak kullanıcıların pozisyonlarının her biri için tahsis edilen marjı ayarlamasına ve marjları sürekli olarak ayarlamasına izin verir.