immutable x – bitsözlük – kripto bilgi kaynağı
immutable x, starkware ile ortaklaşa oluşturulmuş, gas olmadan nft para basma ve ticareti için ethereum'un ilk sıfır bilgi toplaması (zk-toplaması) ölçeklendirme protokolüdür. gaming yanı da güçlü, tıkanan bir sisteme çözüm getiren bir coindir.

listeleme tarihi 19 ekim 2021 olarak öngörülüp, gas ücretini ortadan kaldırması sebebiyle nft pazarında bir devrim başlatacak coindir ( sanatçı, alıcı, koleksiyoncu, yatırımcı) arasında fahiş boyutlara gelen gas ücretine çözüm bulup, marketi hızlandıracaktır. ayrıca, immutable x protokolü, yüksek işlem hacmi (9.000+ tps) elde edebilir.

immutable x üzerinde oluşturulan veya ticareti yapılan herhangi bir nft 0 karbon nötrdür. kendisi katman 2 yani layer 2 olmasına rağmen, ethereum üzerindeki yükü alıp, adeta katman1 görevi görmektedir. birçok gaming, sanatçı, başka layer2 projeler, sanat eserleri, koleksiyon olmaya değer şeye, müzik dünyasına, hobi amaçlı kullanım amacı olan geniş bir kitleye hitap etmektedir.

bulduğu çözümle henüz markete çıkmadan adını tiktok gibi hype ve kurumsal bir pltaformun resmi web adresine kaydettirmiş olup, iş ortaklığına imza atmıştır
https://tiktok.immutable.com/
hatta bu durum times gazetesine de haber olmuştur.

immutable x üzerinde işlem gören tüm nft'ler tamamen karbon nötrdür ve iklim bilincine sahip sertifikalı ortaklar trace ve coll effect ile karbon ayak izini dengeler, çevre duyarlılığı maksimum düzeydedir.

immutable'da, gods unchained gibi başlıklarla yıllarca blockchain oyunları üzerinde derinlemesine çalışmış bir ekiptir. ölçeklendirme çözümlerini karşılaştırırken amaçları :

sınırsız ölçeklenebilirlik

anında işlem onayı ve ana kalite ux

kullanıcı güvenliğinden taviz vermemek.

ethereum'un ekosistemine ve ağ etkilerine erişimi koruma

staking olacak mı sorusunun cevabı:

i̇şlem ücretlerini ödemek için kullanılan tüm imx, bir bahis ödül havuzuna gönderilir. bu havuz, şu anda imx'i stake eden kullanıcılar arasında orantılı olarak dağıtılacaktır - ne kadar çok stake yaparsanız, o kadar çok kazanırsınız. bir coin düşünün arz dengesini sağlamak ve yatırımcıya adet arttırması için fırsat sağlama adına, elde ettiği imx gelirlerini yine yatırımcısının imx adetini arttırmak için harcayıp, düzenli bir yakım döngüsü olacak. yani siz imx staking ile imx sayınızı arttırırken ve 20 milyon arz sabit kalırken sizin elinizdeki artan adetleri karşılamak için kendi gelirlerinden harcayan bir ekip söz konusu karşımızda.

immutbale x projesi dünyanın önde gelen marketleri: ftx, huobi ve coinbase ( adı yazılabilecek onlarca yatırım destekçisi tarafından desteklenmektedir. )

opensea, tiktok, gods unchained, illuvium ve ecomi ve adını daha yazabileceğimiz hobisel faaliyetlerde çalışma ortaklığı oluo, geniş kitlelere hitap edip, hobisel tüm faaliyetler desteklemektedir.

son olarak 8 eylül 2021 yani immutbale x'in yatırımcı ile ilk tanıştığı ve icosunun olduğu gün ethereum kurucusu olan vitalik butterin sözleri her şeyi özetler nitelikte :

vitalik: "ücretleri azaltmak için nft'leri katman 2 ekosistemine taşımamız gerekiyor. ancak bunu *doğru* yapmak iyi çapraz toplama taşınabilirlik standartları gerektirir, böylece ekosistem belirli bir l2'ye kilitlenmekten kurtulabilir."