elliot dalga teorisi – bitsözlük – kripto bilgi kaynağı
birçok hisse senedi ve kripto piyasası traderı için önemli bir araç olan elliott dalga teorisi, 1930'larda ralph nelson elliott tarafından tekrarlayan fraktal dalga modellerini gözlemledikten sonra geliştirildi. yatırımcı duyarlılığı ve psikolojisindeki kalıcı değişikliklere bakarak finansal piyasadaki fiyat hareketlerini tanımlamak için kullanılan teknik bir analiz teorisidir. genellikle rastgele hareket ettiği düşünülen borsaların, dalga adı verilen tekrarlayan bu kalıplarda işlem gördüğü tespit edilmiş.

58 yaşında sağlık sorunları nedeniyle emekli olduktan sonra dikkatini borsaya çeviren elliott, aynı kalıpların yatırımcı psikolojisindeki kitlesel dalgalanmalarla ilgili olduğunu ve neredeyse her zaman finans piyasalarında tekrar eden fraktal kalıpları yansıttığını keşfetti. elliott dalga teorisi, dow teorisine benzer, çünkü her ikisi de hisse senedi fiyatlarının dalgalar halinde hareket ettiğini kabul eder.

teoriye göre, çeşitli dalga türleri vardır. genel olarak impulsive way denilen dalga türü 5 adımda işlem görür. corrective way denilen dalga yapısı ise geri çekilmelerde a,b,c olarak gördüğümüz düzeltme dalgasıdır.