cardano – bitsözlük – kripto bilgi kaynağı
cardano, akıllı kontratlar için açık kaynak kodlu bir blokzinciri platformudur. 2015'te geliştirmeye başlanan cardano platformu 2017, eth ve bitshares'te kurucu ortaklarından olan charles hoskinson tarafından hayata geçirilmiştir. bitcoin 1. nesil ve eth 2. nesil gibi blockchainlerin ardından 3. nesil blockchain olarak tanımlanan cardano, 2. nesil blockchainlerde ölçüklenebilirlik sorunlarını çözmeyi hedeflemektedir. bu nedenle eth'nin en büyük rakiplerindendir.

cardanonun geliştiricileri 3. nesil bir kripto para birimi olduğunu savunmaktadır ve bilimsel bir felsefeden evrilen ve araştırmaya öncelik tanıyan bir yaklaşımla geliştirilen ilk merkeziyetsiz blockzinciri olma özelliği taşımaktadır. cardano hex proglamlama dilinde kodlanmıştır. ada sadece bir kripto para birimi değildir. hergün dünyadaki bireyler, kuruluşlar ve hükmetler tarafından kullanılan finansal uygulamaları yönetebilecek teknolojik bir platformdur.

platform, sistemde daha kolay güncelleme yapabilme ve yumuşak çatallanmalarla yükseltme yapabilmesini kolaylaştıracak bloklar halinde inşa edilmiştir. ada'yı yönetecek olan temel katmanın tamamlanmasının ardından, akıllı sözleşmeler ileride yapılacak ticaret ve işleri destekleyecek dijital yasal antlaşmaları ele almak için ayrı bir hesaplama katmanı yaratılacaktır.

cardano, herhangi bir merkezi olmayan fakat bunun yerine bir blokzindiri üzerinde çalışan merkezi olmayan uygulamaları veya dapps kullanıcıları ve tedarikçileri direkt olarak birbirine bağlayan hizmetleri yürütmektedir.

bitcoin tarafından kullanılan iş kanıtı sistemine bir alternatif olarak cardano, proof of stake konsensus mekanizmasını kullanmaktadır. proof of stake konsensus mekanizmasında zaman dilimleri devre olarak adlandırılan parçalara ayrılır. her devre cardano blokzincirinde blokları yaratmak ve doğrulamakla görevli seçilmiş bir slot lideri tarafından yönetilir. bir slot bir devrede bloklarının yüzde 50 veya daha fazlasını üretmesi şartıyla, eğer devresinde bir işlem bloğunu yaratmazsa sıra bir sonraki slot liderine geçmektedir. bloklardaki işlemler slot lideri tarafından üretilmelerinin ardından paylara bağlı olarak seçilen yeni doğrulayıcılar tarafından onaylanmaktadır. bir devrede birden fazla girdi doğrulayıcısı olabilir. cardano yüksek ölçeklenebilirliliği ve güvenliği katmanlı mimariyle sunmaktadır. ada platform içinde yerleşim katmanı üzerinde yaşar. bu katman bitcoine benzer ve işlemlerin kaydını tutar. ikinci katman akıllı sözleşmelerin ve uygulamaların platformda çalışmasını sağlayan ethereuma benzeyen hesaplama katmanıdır. cardano 1. ve 2. katman işlevlerin yanı sıra işlevsel olmayan gereksinimlere odaklanmaktadır.

telegram
cardano forum
twitter
reddit
whitepaper