bitcoin dominansı – bitsözlük – kripto bilgi kaynağı
bitcoin, piyasa değeri açısından dünyanın en büyük kripto para birimidir ve kripto para piyasalarındaki ticaret hacminin büyük bir bölümünü yönetir. mevcut tüm kripto para birimlerinin toplam piyasa hacimlerine bakarak toplam piyasa değerine ulaşabiliriz. bu nedenle, bitcoin hakimiyeti, bitcoin'in piyasa değeri ile diğer kripto para piyasaları arasındaki oran olarak tanımlanır.

uzun yıllar boyunca, bitcoin en büyük kripto para birimi olarak işlem görmekte ve hakimiyeti bugünun aksine yüzde 100'e çok daha yakındı. bununla birlikte, yeni kripto para birimleri oluşturuldukça bitcoin hakimiyeti önemli ölçüde düştü. bu muhtemelen ethereum ve erc-20 standardının tanıtılmasından sonra ico'ların artan popülaritesi ile ilgilidir.

i̇lginç bir şekilde, bitcoin hakimiyeti genellikle altcoinlerin bitcoin'e göre pazar payı kazandığı ve böylece bitcoin'in hakimiyetini azalttığı “alt mevsimler”den etkilenir. bununla birlikte, bitcoin hakimiyetinin mutlak bir terim değil, bir oran olduğu olarak boğa veya ayı piyasalarından her zaman doğrudan etkilenmediğini unutmayın. bu, hem bitcoin fiyatı düşerse hem de kripto para piyasasının geri kalanı benzer bir oranda düşerse, bitcoin hakimiyetinin aynı kalacağı anlamına gelir.