avalanche – bitsözlük – kripto bilgi kaynağı
avalanche için çalışma mantığı ethereum ile aynı ancak avalanche ethereumdan farklı olarak daha kısa işlem süresine ve daha düşük işlem maliyetleri ne sahiptir.
avalanche; merkeziyetsiz finansal varlıklar, kripto paralar, çeşitli platform hizmetleri benzeri güvenli bir alt yapı sunar ve tam blok üreticisi olarak katılmasına olanak sağlar.

avalanche'ın belli bir sahibi yoktur. bir kişi ya da grubun kontrolünde de değildir.
bu teknolojinin kurucu mimari emin gün sirer'in de içinde bulunduğu 4 kişiden oluşmaktadır. bu ağ yapısı ise herkesin yönetiminde söz sahibi olacak şekilde işliyor.
avalanche için kendi para birimi ile transfer ve takas işlemleri mümkündür. ayrıca
bu ağ alt yapısı ile kendi merkeziyetsiz uygulamalarımızda kullanma imkanı veriyor.
tüm bunları yaparken sözleşmeler için üçüncü bir tarafa ihtiyacımız kalmıyor. avalanche ağı ile taraflar akıllı sözleşme yoluyla bundan da kurtulmuş oluyorlar.
bir diğer yandan avalanche çevre dostu bir projedir. madencilik gibi uygulamaları yoktur. ancak avalanche işlemlerinden alınan ücretlere tekrar dolaşıma koymaz.
yakarak imha eder. bu sayede avax'ın az miktarı düşürülerek talep fazlalığı ile değerinin artmasına olanak sunar. hemen hemen her platform var üzerinde
avax alış satış işlemlerini yapabilir. avalanche'ın consensus yapısı slash,
snowflake, snowball ve avalanche olacak şekilde 4 ayrı kısımdan oluşuyor.
mimarları bu dört ayrı karar verme oluşumu sayesinde saldırılarına karşı da oldukça etkili olduklarını dile getiriyorlar.

avalanche - avax - telegram türkiye
reddit
whitepaper