confessions

unspoken

yeni - Yazar

  1. toplam giri 25
  2. takipçi 7
  3. puan 130

macd

unspoken
Genellikler 12 ve 26 günlük hareketli ortalamaların arasındaki farka göre trade stratejisi belirten bir indikatördür. Tabi ki bu hareketli ortalamaların periyotları kendi stratejinize göre değişkenlik gösterebilir.

Fakat macd aşağı yukarı 50 yıllık mazisi bulunan bir indikatördür. 50 yıldan bu yana çok şey değişti. özellikle trade piyasaları çok hızlandı. o sebeple macd nin verdiği sinyaller değişen trendin teyidi olarak yorumlanabilir.

Hiç bir indikatör tek başına kullanılmamalıdır. en düşükten aldırıp en yüksekten sattıracak bir indikatör yoktur. En önemlisi trendi takip edip piyasa şartlarının değişimine ayak uydurmaktır. bu sırada indikatörler sadece stratejimize ek bir fikir olabilir. macd de bunlardan biridir.

ölçeklenebilirlik

unspoken
Merkeziyetsizmi ? Ölçeklenebilirmi? yoksa Güvenlikmi ? Bu özelliklerin hepsi aynı anda olamıyor malesef. (bkz:trilemma)
Örneğin bitcoin full merkezsiz ve güvenli. İşte bu yüzden ölçeklenebilirliğinde problemler yaşanabiliyor ve lightning network gibi ikinci katman yöntemleri karşımıza çıkıyor. Şahsi fikrim bir kripto illa ki merkezsiz olmak zorunda değil amacına göre değişebilir. İlla ki yüksek ölçeklenebilir şekilde olması da hayati bir kıstas değildir. Fakat güvenlik ve tutarlılık olmazsa o kripto var olamaz.

bitsozluk.com/foto

monero

unspoken
finansal gizlilik yatırımda birikimde ya da değer transferinde önemli konulardan biridir. Monero ise kripto piyasası içerisinde finansal gizlilik lokomotifidir. Son yapılan ağ güncellemeleri ile yüksek olan transfer ücretleri de % 90 oranında düşmüştür. Fakat bazı eleştiriler de mevcuttur.
Birincisi Monero topluluğu anti asic kodlarına sahiptir. Böylelikler asic miner lar monero kazamazlar. Herhangi bir asic miner monero için üretildiğinde, monero topluluğu hemen hard fork a gidip o cihazın işlevsiz kalmasını sağlar. İlk bakışta " ne güzel asic cihazlar zaten tekelleşme oluşturuyor" diye düşünülebilir. Fakat böyle durumlarda da hash gücü azalır ve %51 saldırılarına açık hale gelir.
İkincisi ise total supply sınırının olmaması sürekli enflasyon yaratacaktır.

Kripto piyasasına daha büyük oyuncular girdikçe finansal gizliliğin önemi daha çok anlaşılacaktır.

iota

unspoken
Tangle teknolojisini kullanarak kripto veri transferine farklı bir bakış açısı getirmiştir.
Bu teknolojiye göre transaction onayı iki önceki işlem tarafından onaylanır.Böylece ne kadar transaction hacmi olur ise, iota ağı o kadar hızlı olur. Tersi durumlarda ise ağ üzerinden aktarım sorunları yaşanabilir.

iota ağı üzerinde yapılan veri veya coin gönderimleri ücretsizdir.
iota ağında bulunan tüm coinler kazılmıştır. Yani total supply ne ise ciculating supply da aynısıdır. Bu sebeple bir enflasyonu yoktur. Fakat iotanın kendi sitesi üzerinden adrresler incelendiğinde iota balinalarının da ağın çoğuna sahip olduğu görülebilir.
https://thetangle.org/statistics/tokens-distribution

fomo

unspoken
Fomo yani "Fear of missing out" tabiri psikoloji literatüründe herhangi bir şeyi kaçırma korkusu olarak yorumlanabilir (bkz:treni kaçırma korkusu). finansal piyasalarda (bkz:trade) yapan kişilerin sıkça yaşadığı durumdur. Saç baş yoldurtur, hayattan soğutur. siz siz olun al sat yaparken ruh halinizin sakinliğini koruyun.

Piyasalarda her zaman fırsat vardır. Hayatta en önemli şey sağlıktır.

tether

unspoken
Hakkında onlarca iddaa bulunan, New yorkta mahkemelik olan, (bkz:bitfinex) ile arasındaki ilişki iyice ayyuka çıkan, daha önce her bir coin için bire bir olarak dolar karşılığı olduğunu tebliğ eden fakat daha sonra bunu değiştirerek "dolar karşılığı" ibaresini kaldıran kripto piyasasının en büyük (bkz:stabil coin)dir.

john mcafee

unspoken
Daha önceleri altcoin pumplıyordu. Sonrasında bitcoin 2022 de bilmem kaç olmazsa penisimi kescem demişti. yakın zamanda (bkz:sathosi) yi açıklayacağım dedi ama açıklamadı. Kendisi bu aralar kayıplarda. Amerika peşindeymiş bahamalardan kaçışa başlamış. geri döner diyolar :)

moondicator

unspoken
Biraz önce Kripto Teknik kanalında Oytun ve Altuğ' un açıklamış olduğu sinyal algoritması. Kendilerini uzun süredir takip ederim. Ülkede kripto ile alakalı özgün içerik üreten kaliteli bir grup. yapmış oldukları moondicator sinyal algoritması da eminim büyük emekler sonucu oluşmuştur.
izlemek isteyen için link : https://www.youtube.com/watch?v=sZYBvSdJICI

Anlatılana göre; RSI , Stokastik RSI, MACD, on balance volume ve heiken ashi indicatörleri baz alınarak sinyal üretiliyor. Sinyallerin hepsi olumlu ise 5 yıldızlı derece ile al veriyor. Teknik analiz tarafında çok uğraşmamış insanlar için faydalı olabilir. Fakat bunu modelleyebileceğimiz bir alan Tradingwiew sitesinde mevcut. Ayrıca teknik analiz tarafında uzun zamandır takip ettiğim KIVANC fr3762 (isim biraz garip) bunun nasıl modellenebileceğini açık bir şekilde anlatıyor.
Link : https://www.youtube.com/watch?v=eqr1N9SzwhA

Emeklerine saygı duyuyorum. Eminim çok uğraşmışlardır. Kod yazmak kolay değil. Ama sinyal işi bana göre değil.

dash

unspoken
Eski adıyla Darkcoin, yeni adıyla Dash. Gizliliği daha çok temel alması ve (bkz:Masternode)'lara sahip olması ile bitcoinden ayrılıyor. Digital cash'in kısaltılmışı Dash. (bkz:Max supply) olarak bir sınırının olması ile (bkz:monero) ve (bkz:zcash) gibi gizlilik kriptolarından da farklı bir özelliğe sahip.

brave browser

unspoken
Yaklaşık 4 -5 aydır kullandığım web browser. ara yüzü ve ad blocker özelliği gayet başarılı. Evet browser üzerinde brave cüzdanı var fakat tek yönlü cüzdan. yani şu an için bu cüzdandan kendi cüzdanımıza coin transferi yapamıyoruz. İlerleyen zamanlarda umarım aktif ederler.
Bir diğer husus ise browserin chromium tabanlı olması. Bunun anlamı google chrome a göbekten bağlı bu arkadaşlar. Koskoca java mucidi bunu değiştirmelidir.

halving

unspoken
Bazı (bkz:Proof of work) algoritması ile çalışan ve madenciliği yapılan kripto paraların belirli bir düzen içerisinde madencilik ödül miktarının yarılanması olayıdır. Arz edilen miktarın artış hızının azalması sebebi ile değerinin yükseleceği beklentisi yaratabilir. Kişisel fikrim olarak bitcoinin makro ölçekteki fiyatlanması, halving ile doğrudan ilişkilidir.

bitcoin bazlı stabil coin

unspoken
Oluşturduğu stabil coinlerin karşılığını belli bir adreste bitcoin olarak tutan bir stabil coindir. var mıdır yok mudur bilinmez, olsaydı nasıl olurdu kestirmek güç. sonuçta konu şeffaflık ve güven ise bitcoin bu şeffaflığın ve güvenin tam olarak karşılığıdır.
0 /