confessions

ulgenkhan

yeni - Yazar

  1. toplam giri 35
  2. takipçi 10
  3. puan 200

kripto piyasasındaki durgunluk

ulgenkhan
Bunun nedeni konusunda şöyle bir fikrim var:

Yeni küçük yatırımcı girişi çok düşük. Eskiler ise bagholder durumunda. Piyasadaki küçük yatırımcı tamamen savunma, hattâ tam siper pozisyonunda.

Büyük oyuncular ise eskisinden çok farklı. Eskiden bireysel balinalardan başkası piyasada yok iken, bugün piyasada çeşit çeşit balina var. Bu büyük oyuncuları tasnif etmek lâzım:

1- Kurumsal devler
2- piyasanın başından köşe olan balinalar
3- zengin bireysel yatırımcılar
4- devletler
5- anonim gruplar ya da kişiler
6- borsalar

Bu büyük oyuncular arasında bir mücâdele olduğunu, belki organize belki dağınık bir kapışma yaşandığını, özellikle kurumsalların, devletlerin ve borsaların bireysel balinaların elindekileri yolmaya çalıştığını düşünüyorum. Piyasada büyük bir savaş var. Piyasa hareketleri ve piyasa üzerindeki bitmek bilmeyen manipülasyonlar bu tezimin en büyük dayanağı. Piyasadaki sert hareketler küçük yatırımcının elindeki 3-5 kuruş için yapılacak hareketler değil. Büyüklere yönelik silkelemeler yapılıyor.

Bu iş daha ne kadar böyle sürer bilmiyorum ama küçük yatırımcıya yakın zamanda nefes aldıracak bir ortamın oluşacağını sanmıyorum. Daha da sertleşecek bir kapışma ortamına doğru gidiyoruz gibime geliyor. Yaşadığımız şey aslında durgunluk değil, tam bir soğuk savaş. Küçük yatırımcı içinse bu süreç, siperden kafayı çıkarmama dönemi.

Umarım yanılıyorumdur...

bagholder

ulgenkhan
piyasa yapıcıların en sevmediği kesim olsa gerek. zîrâ inatla silkelenmezler, elindeki kripto paralara ölümüne yapışırlar. en kötü senaryolardan, en derin fud'lardan, en ürkütücü tahminlerden etkilenmezler. bunların elindeki malı almak uğruna piyasa yapıcıların atmadığı takla, yapmadığı numara kalmaz.

bagholder, balinaların ve piyasa yapıcıların hakkından gelebilen tek piyasa canlısıdır, piyasanın bal porsuğudur.

hodl to death, bros!

binance'in abd kararı

ulgenkhan
ilginç açıklamadır.

1- piyasa 2019 mart ayından beridir yukarı yönlü. piyasada hacim 20.000 dolarlık ath zamanının iki katını gördü.

2- binance 1 yıldır çok ciddî yatırımlar yapıyor, şirket stratejisini neredeyse tamâmen yeniledi ve kripto para piyasasının amazon'u, google'ı, walmart'ı olmak için çabalıyor. yepyeni ürünler ve hizmetleri peşi sıra sunmaya başladı. ülkelerde ayrı ayrı kripto para borsası açmaya başladı; yâni yerelleşerek küreselleşme taktiği güdüyor. binance dex gibi çok önemli bir projeyi hayata geçirdi. türev işlemlere dâhil olmaya hazırlanıyor.

3- abd'de kripto para piyasası açısında târihî gelişmelerin yaşanması için gün saylıyor. bakkt, sec etf kararı ve eyâletlerin yerel ölçekte kripto para adaptasyonu bu gelişmelerin başında geliyor.

4- kripto para piyasasının küresel bilinirliği hızla artıyor. 1 btc ve üzerinde kripto para tutan cüzdan sayısı 1 milyona dayandı.

5- "binance.us" ismiyle abd'de işlem görmeye başlayacak borsa binance tarafından duyuruldu.

6- balina hareketliliği arttı, kurumsal yatırımcı sayısı ve hacmi arttı. regülasyon tartışmaları ile birlikte artık kripto para piyasasına yönelik hukukî tasnif çalışmaları başlatıldı.

aklıma ilk gelen olumlu gelişmeler bunlar iken, binance'ın birden bire böyle bir karar almasındaki neden şu olabilir: küresel binance borsasında türev işlemler mümkün olacak. abd'de türev işlemler için sec onayı gerekiyor. binance sec onayıyla uğraşmak istemediğinden, binance.us'ta türev işlemler olmayacak ve böylece daha basit izin gerektiren normal ticâret ile yetinecek. küresel binance sitesindeki türev işlemler yüzünden abd'deki yatırımını riske atmamış olacak.

fetch.ai

ulgenkhan
binance destekli bir proje. kripto para birimi fetch olup, simge olarak fet kullanılmaktadır.

ayrıca, hakkında merâk ettiğim bâzı hususlar mevcuttur:

1- bu yazının yazıldığı ân itibârı ile 16.000.000 dolar piyasa değeri olan bir kripto para olmasına rağmen, işlem hacmi 9.000.000 dolar seviyesinden aşağı düşmüyor. ortalama işlem hacmi ise 15-20 milyon dolar arası. bunun sebebi ne olabilir?

2- neden btc ile aynı ânda yükselip, aynı ânda düşüyor? zîrâ küçük altcoin-btc ilişkisinde pek alışık olmadığımız bir durum...

soruların cevaplarını bilen varsa, buradan paylaşırsa çok güzel olur.

konvansiyonel para vs. kripto para

ulgenkhan
Konvansiyonel para ile kripto paranın farkını canlılar üzerinden bir analoji ile anlatmak gerekirse; konvansiyonel para hayvan iken, kripto para ağaçtır. Nasıl ki bir hayvan kafasına, kalbine, gövdesine alacağı tek darbe ile kolayca ölüyorsa, konvansiyonel para da devletine, para sistemine ya da mevzuatına alacağı tek darbe ile kolayca ölüverir. Fakat nasıl ki bir ağacın dalını ya da dallarını, hattâ gövdesini kesmenize rağmen, canı her noktasına bir merkez olmaksızın dağılmış olmasından ötürü, kesildiği yerden yeniden sürgün veriyorsa ve ölmüyorsa, kripto para da her türlü darbeye rağmen hayatına devâm eder. Elbet her ağaç gibi, kripto paranın da ölüme gideceği bir nokta var. Fakat bu o kadar zor ki, konvansiyonel para kripto paranın yanında çok kırılgan ve dayanıksız kalıyor. Bir ağacın susuzluktan kuruması için haftalarca, aylarca susuz kalması gerekirken, en dayanıklı hayvanlar bile susuzluğa bir ağaç kadar dayanamaz. Ekonomide uzun süren durgunluk konvansiyonel parayı bitirir fakat aynı durgunluğa kripto paranın dayanma gücü çok daha fazladır. Çünkü ekonomik durgunluk merkezî yapıyı vurur ve merkezî yapının gördüğü zarar konvansiyonel paraya yazılır. Fakat kripto paranın merkezi olmamasından ötürü, kripto paranın ekonomik durgunluğa karşı esnekliği ve alternatifi çok daha fazladır.

Konvansiyonel paranın tüm planı, fikri, hâfızası ve idâresi tek bir "beyinde" toplanmış olduğundan, hem hareket ve görüş alanı çok kısıtlı hem de beynin ömrü, sağlığı ve kapasitesi ile sınırlıdır. Oysa kripto paranın fikri, hâfızası ve idâresi tüm gövdesine dağılmış, her zerresine taksim edilmiştir. Bu nedenle kripto paranın hareket ve görüş alanı gövdesince geniştir.

Konvansiyonel para, tek elden üretildiği ve yönetildiği için, dünyanın farklı yerlerinde kök salamaz, başka yerlerde tutunamaz. Anca ya göç eder ya turist gibi dolaşır ya da asalak gibi yayılır. Oysa kripto para, kimlik ve coğrafya fark etmeksizin herkesin ortak üretimiyle ve yönetimiyle var olduğundan, dünyanın her yerine adapte olur, kök salar, âit olur. Hiç kimse, hiçbir devlet tek başına kripto parayı piyasadan çekemez, kapatamaz, yok edemez. Oysa konvansiyonel paranın yok edilmesi için o parayı üreten ve piyasaya süren devletin tek sözcüğü yeterlidir.

binance chain

ulgenkhan
binance ekibi tarafından piyasaya sürülen özgün blokzincir. bu blokzincirin en önemli özelliklerinden biri, akıllı sözleşmeleri desteklememesi. bir diğer dikkât çeken husus, ethereum blokzincirinde çıkartılmış olan birçok token bu yeni blokzincire göç ediyor.

bkz. binance dex

binance dex

ulgenkhan
dünyanın en büyük kripto para borsası olan binance'ın merkezîyetsiz yeni borsası. Merkezî borsadaki paralar yavaş yavaş buraya -çoğunlukla yeni isimlerle- aktarılıyor.

binance chain ve binance dex ile birlikte bende oluşan intibâ, binance'ın sonraki boğanın tetikleyicisi, amiral gemisi ve piyasanın alibaba'sı olma hedefiyle hareket ettiği. binance sanki kavgaya kahveden adam toplar gibi, kendi chain ve dex yapılanmasına devâmlı küçük hacimli paraları topluyor.

piyasadaki diğer borsalara ufukta büyük dayak görünüyor.

kredi çekip bitcoin almak

ulgenkhan
Borçlanmak bir strateji gerektirir. Zâten borçlanmanın kendisi bir taktiksel araçtır. Eğer borçlanma yükünü sizi sarsmadan karşılayabilecek bir yedek varlığınız varsa, o zaman borçlanma verimli olabilir. Tabii başka birçok hususu da gözetmek gerekir.

Fakat borçlanma yükünü karşılayabilecek bir yedek varlığınız yoksa ve alacağınız borcu risk sermâyesi yapıyorsanız, kendinizi uçurumdan aşağı bırakıp uçmayı becermeyi diliyorsunuz demektir. Öyle bir durumda Allah yardımcınız olsun...

türev piyasa

ulgenkhan
ileri bir vâde için şartları önceden belirlenmiş türev ürünlerin alım ve satımının yapıldığı piyasadır. daha türkçesi ile, artışların ya da düşüşlerin fiyatlandığı ve bu artış ve düşüşlerden kazanç sağlanabilen, kaldıraç denilen risk payı ile kazancın katlanabildiği, değişik türev araçları ile yatırım imkânı sağlayan piyasadır.

fikrimce kripto para piyasası gibi olgunlaşmamış, regüle edilmemiş bir piyasayı mahveden, kripto paraların değerlerini ölçüsüz bir manipülasyona açan piyasadır.

örnek için bkz. bitmex

türk kripto uzmanları

ulgenkhan
uzmanlık, her şeyden belli bir konu hakkında hem teorik hem pratik yetkinleşmeyi ifâde eder. ama ülkedeki akademik formasyon "meslek yüksek okulundan" hâllice olunca, ülkede herhangi bir şeyle birkaç hafta uğraşan kişi o şeyin "ustası" sayılınca, hâliyle ülke "kripto para uzmanı" işgâli altında.

bu işin turnusolü şudur: küresel ölçekte nesin? küresel değer, veri, analiz üretebiliyor musun?

küre acımaz, boyunun ölçüsünü alır, eline verir, evine gönderir.

ethereum

ulgenkhan
bitcoin ile aynı grafiğe sâhip olmasının nedenini çok merâk ettiğim coin.

niye bu ikisi laurel ile hardy, bonnie ile clyde, hacivat ile karagöz, rakı ile kavun, çay ile simit gibi hep berâber takılıyor?

kripto para borsasının hesaba el koyması

ulgenkhan
geçtiğimiz zaman dilimi içinde ülkemizdeki bâzı borsalarda yaşanmış olay.

ülkemizde kripto para piyasasına ilişkin herhangi özel bir hukukî düzenleme mevcut olmadığından, kripto para borsalarının hukukî nitelikleri konvansiyonel borsalardan farklı olup, kripto para borsalarına ilişkin hukukî konular genel hükümlere tâbîdir. yâni demem o ki, kripto para borsaları, konvansiyonel borsaların mevzuatla donatıldıkları yetkilere ve yasal imkânlara sâhip değiller. bu bağlamda, kripto para borsasındaki hesâbına el konulmuş olan kişinin öncelikle olayı savcılığa intikâl ettirerek suç duyurusunda bulunması bir hukukçu olarak fikrimce faydalı olacaktır. zîrâ kişiye âit mal varlığına her ne sebeple olsun el atılmış olması türk cezâ kânunu bakımından emniyeti suistimâl, ihkâk-ı hak vb. suçların varlığına sebep verebilir. buna ek olarak, kişinin mülkiyetine hukuka aykırı bir şekilde el atılmış olmasının tazminât vb. başka hukukî yaptırımlara neden olabileceği de unutulmamalıdır.

özetle; kripto para borsası yöneticilerinin kullanıcı hesaplarına el uzatırken iki kere düşünmeleri tavsiye olunur.

ytd

ulgenkhan
hiçbir anlamı ve hukukî faydası olmayan zırva.de

zîrâ kovansiyonel piyasalara dâir yatırım danışmanlığı hizmeti vermek, başta 6362 sayılı yasa olmak üzere, mevzuatla sıkı sıkıya düzenlenmiş olmasına rağmen, kripto para piyasasına ilişkin ülkemizde henüz hiçbir hukukî düzenleme olmadığından, kripto para piyasasında -affedersiniz- eşeği bağlasanız bile yatırım danışmanlığı hizmetine soyunuyor. henüz vahşî batı ayarında bir hukuksuzluğun sürdüğü kripto para piyasasında yatırım danışmanlığı hizmeti vermenin herhangi bir hukukî denetimi yok. böyle bir hukukî denetim ve yaptırım olmayınca, "ytd" yazıp hukukî sorumluluktan kurtulmaya çalışmak da anlamsız oluyor.

fakat yatırım danışmanlığı hizmetini ücretli verip, insanları zarara uğratmanın hukukî bir bedeli olabilir. işte bu noktada da "ytd" kimseyi kurtarmaya yetmez. zîrâ yatırım danışmanlığı hizmetini ücret karşılığı verdikten ve bu hizmetten menfaat sağladıktan sonra dağa taşa "ytd" yazsan ne fayda...

sinyal grubu

ulgenkhan
piyasadaki alım ve satım hareketlerini, kripto paralardaki artış ve inişleri önceden bildireceği ve bu yolla grup üyelerine kazanç sağlayacağı iddiâ edilen gruplardır. bu grupları kuranların kimlikleri çoğunlukla açık değildir.

bu gruplara ücretsiz üye olup zarara uğrayanların ülkemiz hukuku açısından şimdilik yapabilecekleri pek bir şey yok. fakat bu gruplara para ödeyerek üye olup zarara uğramış olanların başvurabilecekleri etkili yollar mevcut. böyle bir başvurudan çıkacak emsâl karar ya da kararların etkisinin büyük olacağı muhakkak.

diğer detaylar için bkz. (bkz:#742)

işlem hacmi

ulgenkhan
bir piyasada belirli bir zaman dilimi içinde gerçekleşen tüm alım ve satım işlemlerinin toplamı.

kripto para piyasasındaki en kritik verilerden biridir. genelde 24 saatlik zaman dilimi esâs alınır.

2018 yılının eylül ayından beridir piyasadaki işlem hacmi dikkâte değer oranda arttı. kasım ayındaki büyük düşüşte de, 2019 mayıs ayındaki çıkışta da kripto para piyasası târihinin en yüksek işlem hacimlerine tanık olduk. 2017 yılının aralık ayı ile 2018 yılının ocak ayındaki zirvelerde bile bu seviyede işlem hacimleri görülmemişti. 2017 sonundaki 20.000 dolarlık zirvede görülen en yüksek işlem hacmi 60 milyar dolar civârı iken, bugün 8.000 dolarlık noktada tanık olduğumuz işlem hacmi bunun tam 2 katı: 120 milyar dolar.

demek ki, piyasanın hacmi ve derinliği artıyor. demek ki, piyasada dönen paranın miktârı artıyor. demek ki, piyasa sığ bir denizden derin bir okyanusa doğru evriliyor.
0 /