confessions

parameto

yeni - Yazar

  1. toplam giri 33
  2. takipçi 7
  3. puan 212

segwit

parameto
Segregated witness ifadesinin kısaltması olan terimdir. Bitcoin blockchain ağı üzerinde uygulanmış bir sistemdir. Amacı bloklar üzerinde gerçekleştirilen işlemleri saklamak için gereken alanı azaltarak her blokta daha fazla sayıda ve daha hızlı işlemlerin gerçekleşmesini sağlamaktır. Buda fee olarak tabir ettiğimiz işlem ücretlerinin azalmasına sebep olmaktadır.

dapp

parameto
günümüz teknoloji ve adaptasyon yetersizliği nedeni ile çok fazla kullanılmasa dahi gelecekte büyük kitlelere yayılacağını düşündüğüm merkeziyetsiz uygulamalardır.

bitcoin vs libra

parameto
tabi milyonlarca abonesi olan bir platform blockchain tabanlı para çıkarınca herkesin gündemine oturan ve aynı zamanda bitcoin ile karşılaştırmalara yol açan durum. birincisi bitcoin vs libra diye birşey ortaya atmak tamamiyle saçmalık, ikisi de birbirinden o kadar ayrı meseleler ki... birisi kimsenin kontrolünde olmayan, sınırlı sayıda üretimi olan ve kimsenin bilgilerini çalmayan bir oluşumken, diğeri kendi bünyesinde sanal, sanal paradan pek bir farkı olmayan bir oluşum. daha fazla birşey söylemeye bile gerek görmüyorum.

libra

parameto
facebook'un çıkardığı yeni stabil kriptopara. aslında tanım olarak kriptoparadan çok blockchain tabanlı sanal para demek daha doğru olur diye düşünüyorum. şimdiden bir çok büyük şirket tafafından maddi manevi desteklenen ve büyük bir ağ içerisinde hızlı, pratik, güvenli ödeme hizmeti sunmayı amaçlayan yeni para birimidir.

hyperledger

parameto
2016 yılında linux topluluğu tarafından ortaya çıkan açık kaynak kodlu blockchain projesi. ortaya çıkış amacı, kurumların kendi ihtiyaçlarına yönelik blockchain geliştirip kullanabilmeleri için çalışma ve geliştirme alanı oluşturmaktır.

muhabbit

parameto
squanch önderliğinde hayata geçirilmiş faydalı bir oluşumdur. özellikle sesli yayınları ve davet ettikleri konuklarıyla bu camiaya bir şeyler katabilmek adına güzel işler çıkarmaktadır.

sat

parameto
altının gramı btc'nin satı. günümüz piyasasında pek bir değeri ve kullanımı olmasada bitcoinin fiyatının devasa seviyelere çıkması durumunda artık göreceğimiz fiyat tabloları 1 sat değeri üzerinden olacaktır. bugün hiç bir haberde veya grafikte 1 kg altın .... lira şeklinde bir kullanım göremeyiz gram veya ons bazında işlemler yapılır. bunun nedeni 1 kg'ın büyük bir değer olması, işlemlerde ona göre hesap yapmanın zorluğudur. aynı durum gelecekte btc için geçerli olacak diye düşünüyorum.
0 /