confessions

lupioner

yeni - Yazar

  1. toplam giri 20
  2. takipçi 12
  3. puan 90

bitcoin ve altcoin'ler arasında ki korelasyon

lupioner
Son 1 aydır bitcoin yükseldikçe altcoinler düştü. Herkes Bitcoin düşüşe geçince altcoin'ler yükselecek diye bekliyordu. Bugün ne oldu? Bitcoin ve altcoin'ler beraber dump yedi. Her seferinde bu fikrimin doğruluğunu görmem beni mutlu ediyor. Umarım sizlerde artık aldığınız altcoin düşünce bitcoin'i suçlamazsınız.

çözülemeyen vergi meselesi

lupioner
Devletin vergi alma gibi bir hakkının olmadığını düşünüyorum. Devletin bize kripto hakkında hiç bir faydası veya hizmeti yoktur. Şayet devlet vergi alırım ama bu sektöre de sahip çıkarım, yatırımcının hakkını savunurum derse bir nebze hakkı olabilir.

yüzde 51 saldırısı

lupioner
Bitcoin ağına %51 saldırısı gerçekleştirmenin 1 saatlik maaliyeti ortalama 420.000$ gibi bir rakam olduğu için imkansız gözüyle baktığım durumdur.
hadi varsayalım milyarder birisi böyle bir işe kalkıştı ve istediğini yaptı. bırakın %51'inin ele geçirildikten sonrasını daha bitcoin ağına saldırı olduğu haberi duyulduğunda bile bitcoin fiyatı 0'a doğru yolcuğuna başlamış olur.
Saldırı başarılı bittiğinde ise ağın %51'ine sahip olan şahışın ne elindeki bitcoin'leri ne de bitcoin ağını ele geçirmiş olması hiç bir işine yaramayacaktır.
haa dersek ki sayko bir milyarder sırf can sıkıntısı için bitcoin'i bitirmeye çalışacak bu işten bir çıkar gütmüyor o zaman yapacak bir şey yok :)

bitcoin 7500 dolar

lupioner
Bir de her şey olup bittikten sonra pozisyon belirtenler var.

Bu kişilerin (üstad) tweet sıralaması genelde şu şekildedi:
(1.)Bitcoin 6500$ = Buradan dönebilir RSI'da negatif var.
(2.)Bitcoin 7000$ = Buradan sonrası işlem yapmak için çok riskli sadece izleyeceğim.
(3.)Bitcoin 7500$ = 3500$'dan açtığım long pozisyonum hala duruyor.

bu olaylardan sonra x kişi ve üstad arasında geçen diyalog ise şu şekildedir:
x kişi = hocam 3500'den long açtığınızı bize söylemediniz.
üstad = paylaşmayı unutmuşum zaten çok riskli olduğu için paylaşmazdımda.
x kişi = e hocam 7000$ olunca sadece izleyeceğim demiştiniz pozisyonu kapatmadınız mı?
üstad = tamam işte long pozisyonum vardı onu izledim işlemi kapamadım ki.
x kişi = hocam neden açıkca pozisyonumu hala koruyorum veya kapattım yazmıyorsunuz ki?
üstad = açık kapı kalması lazım yavurucum yoksa rekt olduğum belli olur.

bitcoin 7500 dolar

lupioner
Piyasaya "ben demiştim"cilerin çıkmasını sağlayan ve artık mîdemi bulandıran olaydır. Bazı hesaplar var söz konusu kişi son 7 aydır "boğa gelecek" yazıp duruyor. en son bu ay bitcoin yükselişe geçince "ben demiştim" yazıyor. Böyle kafasını alıp klavyeye vurasım geliyor. Biri var 5500 hedef veriyor bitcoin oraya gelince 6500 hedef veriyor bitcoin oraya da geliyor 7000 hedef veriyor bitcoin oraya da geliyor 7500 hedef veriyor. ve sonra hepsini ben demiştim diyerek RT ediyor. Kusura bakmayın da si(l)erler öyle analizi! Daha çok şey yazarım da terbiyem el vermiyor.

kriptoda enerji sarfiyatı

lupioner
Bitcoin fiyatının arkasında illa bir dayanak arayanlara verilecek cevaplardan biridir. günümüzde ne kadar balinalar piyasayı manipüle etse de, ilk zamanlarda bitcoin fiyatı madencilik maliyetine göre belirleniyordu, serbest piyasa altında madenciler maliyetinin üstünde belirli bir kâr miktarı belirleyip satıyorlardı. Tabi ki fiyatlanması konusunda binlerce farklı faktör ve etken var. Fakat bugün bütün faktörler ortadan kalksa dahi bitcoin'in üretilirken sarf edilen enerji maliyeti fiyatlanması konusunda yol gösterici olacaktır.

bitmeyen düşüş beklentisi

lupioner
"Çıkış dönemine yaklaşıldığının en büyük habercisidir" demek isterdim fakat, en son bu cümleyi kurduğumda bitcoin 6000 dolar civarında falandı. O kadar korkutulduk o kadar silkelendik ki insan düşüş bitti demeden önce 40 kere düşünmek istiyor.

bitcoin ve altcoin'ler arasında ki korelasyon

lupioner
Çok uzun süre düşünerek ve yüzlerce grafik inceleyerek kafa yorduğum durum. Yaklaşık 6 aylık soru-cevap (kendime) sürecimin sonunda ise nihai olarak vardığım sonuç; Bitcoin ile altcoin'ler arasında bir korelasyon vardır fakat sabit değildir. Sürekli olarak pozitif ve negatif olarak değişkenlik gösterir. 1 hafta önce beraber yükseliş eğilimi gösterirken 1 hafta sonra tam zıt hareketlere başlayabilirler. Bu da beni bir nevi "eee o zaman korelasyon yoktur." cevabına itmektedir. Bu 2 görüş arasında kaldığım için bulduğum ortak nokta şu dur:
Bitcoin bence altcoin'lerin hareket yönünü (yukarı-aşağı) belirlemiyor fakat o hareketlerin başlangıcını tetikliyor. Yani bir altcoin zaten düşüş veya yükseliş eğiliminde ise bitcoin'in anlık ve sert hareketleri bu düşüş veya yükselişin kıvılcımını ateşliyor.