confessions

gok

yeni - Yazar

  1. toplam giri 49
  2. takipçi 7
  3. puan 271

ölçeklenebilirlik

gok
trilemma'da maksimum 2 tane özellik seçebiliyoruz evet ancak bunlar yazılımın kendisiyle geliyor değil mi? tamam işte ikinci katman çözümlerden niye çekiniyoruz ki onların zaten güvenli olmama gibi bir sıkıntıları yok çünkü zaten biz o özelliği seçtik bile. biz de eklentiler veya ikinci katman hatta üçüncü katman çözümlerle ağı daha ölçeklenebilir bir hale getirebilriz, yine bu tabandaki şeyin aynısı olmayacak ama böyle kabul etmememiz için bir sebep yok, tabi nereden geldiğini unutmadan.

kyc

gok
know your customer yani müşterini tanı politikası borsaların kara para aklamayla mücadele etmek amacıyla yürüttüğü politikadır aynı durum banklar içinde geçerlidir.

crypto.com

gok
mobil uygulamaya sahip bir kripto para cüzdanı ve yatırım aracı. ayrıca mco denilen tokenleri 6 ay stake eden kullanıcılarına kart veriyor. eğer 6 ay süreyle stake ettikten sonra stake etmeye devam ederseniz. bedava spotify ve netflix gibi özellikleri bulunmakta. ayrıca mco stake karşılığı verilen kartların hepsi metalden oluşmakta.

multi-sig wallet

gok
bir işlem gerçekleştirebilmek için 1'den fazla kullanıcının onayını gerektiren cüzdan türü mesela bunu siz ayarlayabiliyorsunuz, 3 of 5 gibi. 3 kullanıcının işlemi onaylaması gerekiyor ancak diğer 2 kullanıcı için zorunluluk yok. fakat dezavantajları da bulunmakta örneğin: multi-sig'deki diğer cüzdanların sizin bakiyenizi görebilmesi.

transfer ücretleri

gok
dex'lerle beraber bu transfer ücretleri diye bir şey kalmaması muhtemel, sadece dex'lerin biraz daha popüler olması için zaman gerekiyor. ayrıca blokzinciri içindeki transfer ücretleri buna dahil değil.
0 /