confessions

gergedan

hevesli - Moderatör

  1. toplam giri 97
  2. takipçi 17
  3. puan 629

babil'in en zengin adamı

gergedan
" Büyük bir servete doğru giden yolu, kazancımın bir kısmının bana ait olduğuna karar verdiğim zaman buldum. "

-Kazancının en az ona birini kendine ödeme yaparak harcamaya başla.
-İstikrarklı bir şekilde ödemelerini sürdür. Birikimlerini büyüt.
-Birikimlerini, bir -akar- yaratacak şekilde değerlendir. Altınlarını, sana altınlar kazandıran kölelere dönüştür.
-Bu şekilde elde ettiklerini, gereksiz harcamalara değil; birikimlerini büyütmeye harca.
-Kendime şöyle de: Yüz gün boyunca,köprüden geçip şehre inerken, yoldan bir taş alıp nehre atacağım. Eğer yedinci gün, köprüden geçerken bunu yapmayı unutursam, kendime "Yarın iki taş birden atarım, bu da işimi görür" demeyeceğim.
-İyi yatırım alanları üzerine çalış.
-Yatırım yapacağın zaman tecrübe sahiplerinin deneyimlerinden faydalan. Bunlar çoğu zaman ücretsizdir.
-Yıldızlar hakkında bilgi almak için bir fırıncıya değil, astroloğa git.
-Deneyimsiz birinden tavsiye alan kişi, onların verdiği yanlış fikirlerin bedelini birikimleri ile öder.
-Fırsat kovala!
-Fırsatlar hazırlıksız olarak yakaladıklarıyla zaman kaybetmeyecek kadar kibirli tanrıçalardır.
-Şansı yakalama, fırsatları değerlendirmektir.
-Şans tanrıçasının gözdeleri çalışkan ve uyanık adamlardır.
-Fırsatlar hiç kimsenin keyfini beklemez. Bugün orada ise, yarın yoktur. Bu yüzden fırsatları değerlendirmeyi geciktirme.
-Uyuşuk olma. Karar ve aksiyonda seri ol. "En iyi zaman şu an, ateş gibi olmalıyım" de.
-Birikimlerini değerlendirirken dikkatli ol. Aşırı faiz oranlı kazançlar ve gerçek olamayacak kadar büyük tekliflerden uzak dur.
-Altınlarının mümkün olduğundan çok daha fazla kazandıracağı yolları bildiklerini söyleyen beceriksiz adamların müthiş planlarından etkilenme. Bunlar, ticaretin sağlam ve güvenilir kurallarını bilmeyen hayalperestlerin planlarıdır. Servetini kaybetmeyip keyfini çıkartabilmen için, kazandırmasını arzu ettiğin miktarların makul olmasına özen göster. Aşırı kar getireceğine dair söz aldığın yatırımlara borç verdiğin takdirde altınlarının uçup gitmesine davetiye çıkardığını unutma.
-Bütçeni takip et, harcamalarını azalt.
-Zorunlu harcamalar dediğimiz şey, sen mani olmadıkça gelirin ile orantılı olarak artacaktır.
-Mümkünse kira ödemediğin bir evde yaşa.
-Kendini sürekli geliştir.
-Borçlarını öde. Bütçenin aşan şeyler satın alma. Borç alma.
-Birine yardımcı olmak istiyorsan, bunu onun sorumluluklarını üstlenmeyeceğin bir şekilde yap.
-Yetenek ve tecrübeyi önemse. Özgüvenli ol.
-Altınlarının bilgili kişiler tarafından değerlendirilip onların aklı ve tecrübeleri ile güvenli bir şekilde korunmasını ve daha çok kazandırmasını istiyorsan, başarılarını kanıtlamış olan adamlarla bağlantı kurmaya çalış.
-Standartlar edin. Güvencesiz iş yapma. Unutma ki; alınan küçük bir tedbir, büyük pişmanlıkları önleyebilir.

George S. Clason


tron

gergedan
Çıkış noktası "web'i merkeziyetsizleştir" olan erc20 tokenlı sıradan kolpa bir projedir. Motto hoşunuza gitmis olabilir. Falat, göründüğü kadar kolay işler değil bu işler. Bunu denemeyen kalmadı. Substratum'dan, CardStack'e kadar. Bu zamanlarda da aynı hikaye HoloChain diye yürüyor ya, hayırlısı bakalım. Tron'un ciddi yükseliş hikayesi, boğa döneminde Jack Ma'nın kurucusu olduğu üniversiteden mezun olan Justin Sun'un, AliExpress'in kurucusu Jack Ma ile olan spontane bir fotoğrafı ile başladı. "AliExpress'le anlaştı, ödeme sistemi olacakmış oooo" shilleri bir yandan tüm kripto sosyal medya atmosferini sararken diğer taraftan üç beş tane zibidinin zengin olmasını sağladı. Peki, zengin olan bu zibidiler parayı Java Adaları'nda yemeyi mi tercih ettiler? Hayır efendim, ya da evet ama dönemsel olarak. Onun yerine adam gibi bir ekip kurup Malta'ya taşındılar. Siteyi yenilediler. Mainnet'e geçtiler. Ağır marketing kastılar. Sonrasında Bittorrent'i satın aldılar. Hiç gereği yokken bir de başımıza BTT token çıkardılar. Tabi tüm bu süreç zarfında yıkama yağlama ve PR çalışmaları tam gaz devam etti. Aralarını binance ekibi ile maksimum seviyede iyi tuttular da, Warren Buffet'e kürekle para yedirip marketing yaptılar.
Falan filan.

Faydalı sonuç , bana göre elde var sıfır. Yiyen yediğiyle kaldı. Afiyet olsun.

kurumsalların piyasaya etkisi

gergedan
Herkesin altparti beklediği bir ortamda belirleyici olacağını düşündüğüm etkidir. Toplum kitle ve kadro olarak ikiye ayrılır. Kripto için buna planktonlar ve balinalarda diyebiliriz. Planktonlar kalitesiz altlara hücum ederek zaten hacimsiz olmalarından mülhem ciddi fiyat farkları oluşturabiliyordu. Fakat, kurumsal balinalar -ki gerçek balinalar kendileridir- böyle bir hareketi ne gerekçeyle yapsınlar? Attıkları taş ürküttükleri kuşa değmeyeceği için ıvır zıvır altcoinler yine planktonların oynadığı oyuncaklar olarak kalabilir. Bu noktada uzun vadede balinaların yatırımlarına sırt yaslamak mı yoksa plankton oyunlarına dahil olmak mı daha mantıklı, o değerli yatırımcının bileceği iş.

eğitim şart

gergedan
Akla cem yılmaz repliği getiren ifadedir. Diğer taraftan, eğitim temel bir ihtiyaçtır. Özellikle ülkemizde, mevcut konvansiyonel eğitim araçlarının verimi ve yöntemi ise tartışmalıdır. Tarih boyunca eğitimin yöntem ve araçları değişmiştir. Örneğin, Aristo'nun eğitim tarzı bir ormanda hoca önden öğrenciler arkadan yürürken anlatılan hikmet dersleriyken, İslam tarihinde eğitim sistemi hoca ile talebenin karşılıklı oturarak yüzyüze iletişim kurduğu rahle sistemine dönüşmüştür. Günümüzün özellikle üniversite ve kampüs sistemine varan bu yolculuk, mevcut sisteme dair yapılan bir çok haklı eleştiriyi beraberinde getirmektedir. Özellikle internet ve dijital eğitim platformları ile birlikte mevcut sistem sorgulanmakta, birkaç on yıl içerisinde farklı modellerin yaygınlık ve kabul kazanacağı öngörülmektedir.

cülcüllemek

gergedan
Bir kişiliksinin soyisminden mülhem kripto camıasında kullanılmaya başlanmış, birinin etki/katkısıyla koinin yükselmesini ifade eden latifeli fiildir. Kanımca, lugavi anlamı oluşmamış olmasına rağmen şer'i anlamı "bereketlendirmek" olan ifadedir. Bu anlamda, sözlük içinde bilgi amaçlı entry girişleri için kullanılabilir. Örneğin, şu konu hakkında bilgi verin demek yerine, "cülcülleyin de okuyalım abi" gibi.

trustless

gergedan
Güvene ihtiyaç duyulan durumların güven ihtiyacının ortadan kalkmasını ifade eden kelime. Yapısal olarak, "güvensiz" olarak çevrilmesine rağmen "güvene ihtiyaçsızlık" şeklinde bir anlam ihtiva etmektedir.

ponzi

gergedan
Sisteme daha sonradan dahil olan yatırımcıların yatırımları ile daha önceki yatırımcıların beslenmesi şeklinde bir mekanizmaya sahip yapılardır. İsmini ilk kez, 1910 yılında hayata geçiren Charles Ponzi'den almıştır. Ponzi yapılar, türlü türlü şekillerde karşınıza çıkabilirler. Karakteristik özellikleri;
- yüksek kar vaadi
- Uzun vade yatırımlara daha yüksek kar vaadi
- referans sistemi
- minimize edilmiş risk görüntüsü
- herşey yolunda imajı veren örnekler, şeklinde özetlenebilir.

Hemen hemen birkaç yılda bir tecrübe ettiğimiz farklı şekillerde onlarca ponzi yapısı ve geride kalan mağdurlara rağmen halkımız "emeksiz yemek" yemeye olan iştahına her seferine yenik düşmekte ve elindeki ekmektende olmaktadır. Belki de bu tarz yapıların her seferinde bu derece verim alıyor oluşu doğanın seçilim ve doğal seleksiyon fenomenleriyle açıklanmalıdır.

exit scam

gergedan
Scam girişimlerin ellerindeki malın değerini karşılıksız umutlarla şişirmesinin ardından hızlı bir şekilde elini boşaltarak ardında yüzlerce gözü yaşlı mağdur bırakma hamlesidir.

bitconnect 2.0

gergedan
Yeni boğa sezonuna gümbür gümbür gelen kripto para projesidir. İlk versiyonunun çok ötesinde bir potansiyel sunuyor olduğuna eminim. (bkz: yatırım tavsiyesi değildir)

Aman ciddiye alan çıkmasın. Bitconnect, kripto camiası için bir coin olmaktan öte örnek bir scam girişimidir. İlk versiyonunda hodl durumunda aylık %40'a varan kar miktarlarından bahseden bir proje, yüzlerce insanı mağdur olması dışında bir şekilde sonuçlanamaz. "Exit scam" yapılıp fiyatı bir anda toros dağlarından uçuruma düştüğünde bile dipten tepki alımları gelmiş, bu durum beni yatırımcı profili konusunda oldukça endişelendirmişti.
0 /