confessions

gergedan

hevesli - Moderatör

  1. toplam giri 94
  2. takipçi 16
  3. puan 607

tron

gergedan
Çıkış noktası "web'i merkeziyetsizleştir" olan erc20 tokenlı sıradan kolpa bir projedir. Motto hoşunuza gitmis olabilir. Falat, göründüğü kadar kolay işler değil bu işler. Bunu denemeyen kalmadı. Substratum'dan, CardStack'e kadar. Bu zamanlarda da aynı hikaye HoloChain diye yürüyor ya, hayırlısı bakalım. Tron'un ciddi yükseliş hikayesi, boğa döneminde Jack Ma'nın kurucusu olduğu üniversiteden mezun olan Justin Sun'un, AliExpress'in kurucusu Jack Ma ile olan spontane bir fotoğrafı ile başladı. "AliExpress'le anlaştı, ödeme sistemi olacakmış oooo" shilleri bir yandan tüm kripto sosyal medya atmosferini sararken diğer taraftan üç beş tane zibidinin zengin olmasını sağladı. Peki, zengin olan bu zibidiler parayı Java Adaları'nda yemeyi mi tercih ettiler? Hayır efendim, ya da evet ama dönemsel olarak. Onun yerine adam gibi bir ekip kurup Malta'ya taşındılar. Siteyi yenilediler. Mainnet'e geçtiler. Ağır marketing kastılar. Sonrasında Bittorrent'i satın aldılar. Hiç gereği yokken bir de başımıza BTT token çıkardılar. Tabi tüm bu süreç zarfında yıkama yağlama ve PR çalışmaları tam gaz devam etti. Aralarını binance ekibi ile maksimum seviyede iyi tuttular da, Warren Buffet'e kürekle para yedirip marketing yaptılar.
Falan filan.

Faydalı sonuç , bana göre elde var sıfır. Yiyen yediğiyle kaldı. Afiyet olsun.

kurumsalların piyasaya etkisi

gergedan
Herkesin altparti beklediği bir ortamda belirleyici olacağını düşündüğüm etkidir. Toplum kitle ve kadro olarak ikiye ayrılır. Kripto için buna planktonlar ve balinalarda diyebiliriz. Planktonlar kalitesiz altlara hücum ederek zaten hacimsiz olmalarından mülhem ciddi fiyat farkları oluşturabiliyordu. Fakat, kurumsal balinalar -ki gerçek balinalar kendileridir- böyle bir hareketi ne gerekçeyle yapsınlar? Attıkları taş ürküttükleri kuşa değmeyeceği için ıvır zıvır altcoinler yine planktonların oynadığı oyuncaklar olarak kalabilir. Bu noktada uzun vadede balinaların yatırımlarına sırt yaslamak mı yoksa plankton oyunlarına dahil olmak mı daha mantıklı, o değerli yatırımcının bileceği iş.

eğitim şart

gergedan
Akla cem yılmaz repliği getiren ifadedir. Diğer taraftan, eğitim temel bir ihtiyaçtır. Özellikle ülkemizde, mevcut konvansiyonel eğitim araçlarının verimi ve yöntemi ise tartışmalıdır. Tarih boyunca eğitimin yöntem ve araçları değişmiştir. Örneğin, Aristo'nun eğitim tarzı bir ormanda hoca önden öğrenciler arkadan yürürken anlatılan hikmet dersleriyken, İslam tarihinde eğitim sistemi hoca ile talebenin karşılıklı oturarak yüzyüze iletişim kurduğu rahle sistemine dönüşmüştür. Günümüzün özellikle üniversite ve kampüs sistemine varan bu yolculuk, mevcut sisteme dair yapılan bir çok haklı eleştiriyi beraberinde getirmektedir. Özellikle internet ve dijital eğitim platformları ile birlikte mevcut sistem sorgulanmakta, birkaç on yıl içerisinde farklı modellerin yaygınlık ve kabul kazanacağı öngörülmektedir.

cülcüllemek

gergedan
Bir kişiliksinin soyisminden mülhem kripto camıasında kullanılmaya başlanmış, birinin etki/katkısıyla koinin yükselmesini ifade eden latifeli fiildir. Kanımca, lugavi anlamı oluşmamış olmasına rağmen şer'i anlamı "bereketlendirmek" olan ifadedir. Bu anlamda, sözlük içinde bilgi amaçlı entry girişleri için kullanılabilir. Örneğin, şu konu hakkında bilgi verin demek yerine, "cülcülleyin de okuyalım abi" gibi.

trustless

gergedan
Güvene ihtiyaç duyulan durumların güven ihtiyacının ortadan kalkmasını ifade eden kelime. Yapısal olarak, "güvensiz" olarak çevrilmesine rağmen "güvene ihtiyaçsızlık" şeklinde bir anlam ihtiva etmektedir.

ponzi

gergedan
Sisteme daha sonradan dahil olan yatırımcıların yatırımları ile daha önceki yatırımcıların beslenmesi şeklinde bir mekanizmaya sahip yapılardır. İsmini ilk kez, 1910 yılında hayata geçiren Charles Ponzi'den almıştır. Ponzi yapılar, türlü türlü şekillerde karşınıza çıkabilirler. Karakteristik özellikleri;
- yüksek kar vaadi
- Uzun vade yatırımlara daha yüksek kar vaadi
- referans sistemi
- minimize edilmiş risk görüntüsü
- herşey yolunda imajı veren örnekler, şeklinde özetlenebilir.

Hemen hemen birkaç yılda bir tecrübe ettiğimiz farklı şekillerde onlarca ponzi yapısı ve geride kalan mağdurlara rağmen halkımız "emeksiz yemek" yemeye olan iştahına her seferine yenik düşmekte ve elindeki ekmektende olmaktadır. Belki de bu tarz yapıların her seferinde bu derece verim alıyor oluşu doğanın seçilim ve doğal seleksiyon fenomenleriyle açıklanmalıdır.

exit scam

gergedan
Scam girişimlerin ellerindeki malın değerini karşılıksız umutlarla şişirmesinin ardından hızlı bir şekilde elini boşaltarak ardında yüzlerce gözü yaşlı mağdur bırakma hamlesidir.

bitconnect 2.0

gergedan
Yeni boğa sezonuna gümbür gümbür gelen kripto para projesidir. İlk versiyonunun çok ötesinde bir potansiyel sunuyor olduğuna eminim. (bkz: yatırım tavsiyesi değildir)

Aman ciddiye alan çıkmasın. Bitconnect, kripto camiası için bir coin olmaktan öte örnek bir scam girişimidir. İlk versiyonunda hodl durumunda aylık %40'a varan kar miktarlarından bahseden bir proje, yüzlerce insanı mağdur olması dışında bir şekilde sonuçlanamaz. "Exit scam" yapılıp fiyatı bir anda toros dağlarından uçuruma düştüğünde bile dipten tepki alımları gelmiş, bu durum beni yatırımcı profili konusunda oldukça endişelendirmişti.

yapay sinir ağları

gergedan
İnsan beyinin çalışma mekanizmasından esinlenilerek ortaya konmuş bilgisayar programlarıdır. Bir takım verileri işleyerek genelleme yapmak suretiyle karşılaştığı yeni problemlere sonuç üretmeyi esas alır. Özellikle, tahmin, kontrol, ses ve görüntü tanımlama, haberleşme gibi alanlarda önemli kullanım alanları mevcuttur. Kısa bir bilgilenme için bkz. https://www.youtube.com/watch?v=rEDzUT3ymw4

python

gergedan
özellikle yapay sinir ağları ve makina öğrenmesi konularındaki kullanılabilirliği sebebiyle gitgide kullanımı artan öğrenilmesi nispeten kolay programlama dilidir. Üniversitelerin mühendislik bölümlerinin temel derslerinden birisi haline gelmesi gelecekte hangi mühendislik alanından mezun olursanız olun cv'nizde bulunacağına işaret etmektedir.

bitmatrix

gergedan
Türkiye'nin ilk, dünyanın ikinci banka destekli kripto para borsası girişimidir. Bir Aktif Bank iştirakidir. Bu tarz girişimlerin artması özellikle regülasyon tarafında kripto paralara ve blokzinciri teknolojisine adaptasyonu artırmasına rağmen, tanıştığım üst kademe kadrosu ciddi anlamda olaydan bihaberdir.
0 /