confessions

cryptojoker

yeni - Yazar

  1. toplam giri 4
  2. takipçi 3
  3. puan 26

muhabbit

cryptojoker
2017 yılında, henüz ülkemizde bitcoin ve blockchain kavramları pek duyulmamışken kurulan bir blockchain topluluğudur. Amacı, blockchain meraklılarının sohbet ettiği, bilgi alışverişinde bulunduğu, bir araya geldiği bir platform sunmaktır. Bu anlamda da ülkemizde bir ilktir; bundan önce herhangi ciddi bir Türk kripto topluluğu kurulmamıştır.

Toplulukta, alanındaki uzman kişiler, öğrenmek isteyen kişilere çok defa ücretsiz dersler vermiştir ki bu derslerin maddi değerleri normalde çok yüksektir. Ayrıca blockchain alanındaki aktif kişilerle röportajları mevcuttur.

https://twitter.com/muhabbit_

Eğer topluluğu ilk defa duyuyorsanız(!) Twitter hesaplarından discord kanallarına girip, ilk iş olarak teknik analiz ve temel analiz derslerine göz atmanızı tavsiye ederim. Bir diğer husus da kanalda çok fazla alt dal olmasıdır ki bu da insanların talepleri doğrultusunda zamanla şekillendiği için böyledir; zamanla alışılıyor.

eğitim şart

cryptojoker
Bitcoin ve blockchain kavramlarının henüz ülkemizde pek duyulmadığı zamanlardan beri aktif olan "Muhabbit" oluşumunu mutlaka tavsiye ediyorum. Uzman kişilerle öğrenmek isteyenleri çok defa bir araya getirmiş ve alanında profesyonel kişilerin, insanlara ücretsiz eğitimler vermesine olanak sağlamıştır. Ayrıca blockchain alanındaki efsane isimlerle yapılan röportajları da kaçırmayın derim. Başta Squanch hoca olmak üzere emeği geçen herkese buradan teşekkür ediyoruz.

https://twitter.com/muhabbit_

PS: Discord kanalını iyice kurcalayın, çok fazla talep olduğu için çok fazla alt kanal var ama zamanla alışırsınız ve ihtiyacınıza göre istediğiniz kanalda vakit geçirirsiniz.

proof of stake

cryptojoker
Kısaca PoS diye bilinen bu konsept, PoW (proof of work) konseptinin aksine, katılımcıları ellerinde tuttukları varlık oranında ödüllendirmeyi hedefler. Elinizde ne kadar PoS coin varsa o kadar çok block doğrularsınız ve aldığınız pay da bu oranda olur.

Bilindiği gibi PoW konseptinde söz konusu olan mining konusu ekseninde çeşitli tartışmalar mevcuttur; çok fazla enerji harcandığı ve mining araçlarının üretilmesindeki, satılmasındaki ve kullanılmasındaki pislikler, adaletsizlikler... Vb.

Ayrıca PoS ile akıllıca %51 saldırısının da önüne geçilmesi planlanmıştır; insanların daha çok getiri için cüzdanlarında daha çok coin tutacaklarını varsayıyoruz ki bu da coinin %51 ine sahip olma durumunu zorlaştırıyor. Haydi diyelim manyağın biri coinin %51 ine sahip oldu, bu kimse coinin zincirine zeval gelmesini istemez çünkü olumsuz bir senaryoda en çok zararı kendisi görür.

Agresif bir şekilde büyüyen kripto pazarında biraz geride kalsa da, birçok kişi tarafından tanınmasa da, bu konsept ilk olarak Peercoin tarafından benimsenmiştir.

PS: Site yeni olduğu için ilgili bkz. notlarını giremedim, gelecekte bu notu okuyanlar bu durumdan rahatsız olabilir, ben olsam olurum :). Onun için buraya ilgili notumu düşeyim de durum bilinsin istedim.

staking

cryptojoker
"PoS" ya da "proof of staking" olarak da bilinir, "proof of working"e, yani "mining"e tepki olarak doğmuştur. Kabaca, cüzdanınızda belirli bir miktar bulundurarak, projenin transaction işlemlerine destekte bulunup, bu işlemlerden ufak bir kar alırsınız. Mining gibi enerji canavarı değildir ve öyle çok süper bilgisayarlara da ihtiyacınız yoktur.