ponzi

gergedan
Sisteme daha sonradan dahil olan yatırımcıların yatırımları ile daha önceki yatırımcıların beslenmesi şeklinde bir mekanizmaya sahip yapılardır. İsmini ilk kez, 1910 yılında hayata geçiren Charles Ponzi'den almıştır. Ponzi yapılar, türlü türlü şekillerde karşınıza çıkabilirler. Karakteristik özellikleri;
- yüksek kar vaadi
- Uzun vade yatırımlara daha yüksek kar vaadi
- referans sistemi
- minimize edilmiş risk görüntüsü
- herşey yolunda imajı veren örnekler, şeklinde özetlenebilir.

Hemen hemen birkaç yılda bir tecrübe ettiğimiz farklı şekillerde onlarca ponzi yapısı ve geride kalan mağdurlara rağmen halkımız "emeksiz yemek" yemeye olan iştahına her seferine yenik düşmekte ve elindeki ekmektende olmaktadır. Belki de bu tarz yapıların her seferinde bu derece verim alıyor oluşu doğanın seçilim ve doğal seleksiyon fenomenleriyle açıklanmalıdır.
sourmenia
Eskiden saadet zincirleri vardı. Şimdi tosunlar var. Öyle ki açılışlar şatafatlı toplantılar ünlüler belediye başkanları bile kullanılır. En olmazsa olmazı göz boyamak ve güven vermektir. Sırf kameralar karşısında değil twitter gibi sosyal ortamlarda da değişik versiyonları bulunur. Verdiği temel ders ise bedava peynir fare kapanında bulunurdur.
zero
her türlü kılıf uydurarak, farklı isimlerle ve işlemlerle sürekli yenilerinin piyasaya sürüldüğü ve temelinde hızlı para kazanma dürtüsü olduğu için insanların çabuk rağbet ettiği sistemlerin genel adıdır.
atc
kanada'da yaşayan, ofansif tarzı olan twitter fenomeni. sıksık tüm kriptoparaların ponzi olduğunu söyler. özellikle düşüş dönemlerinde müthiş antipati topluyor ama baya seviyorum kendisini eğlenceli birisi.

(bkz:ponziaddict)