ölçeklenebilirlik

cryptofes
bir sistemde veya ağda belirli zaman içerisinde gerçekleşen işlem sayısı veri miktarının artması veya azalması durumlarında sistemin sorun yaşamadan ve aksaklıklara sebep olmadan duruma ayak uydurabilmesidir. örnek vermek gerekirse aynı süre içerisinde, ağda gerçekleşen 10 işlem ile 1000 işlemin, işlem hızı ve veri depolanması konusunda aralarında ucu açık farklar olmadan gerçekleştirilebilmesidir. yoğunluklarda işlemlerim uzun sürelere yayılmamasıdır.
tor
özellikle son dönemde ethereum ve bir çok sistemin yaşadığı problemdir. tabi ortada herkesin gözüne batan büyük bir problem olarak görüldüğü için yeni çıkan bir çok proje temelinde bu noktaya odaklanarak çözüm arayışına girmektedir. dikkat edilmesi gereken nokta ise ölçeklenebilirliğin stabillik, güvenlik, işlevsellik gibi diğer özelliklerden taviz vermeden sürdürülebilir olarak gerçekleştirilmesidir.
unspoken
Merkeziyetsizmi ? Ölçeklenebilirmi? yoksa Güvenlikmi ? Bu özelliklerin hepsi aynı anda olamıyor malesef. (bkz:trilemma)
Örneğin bitcoin full merkezsiz ve güvenli. İşte bu yüzden ölçeklenebilirliğinde problemler yaşanabiliyor ve lightning network gibi ikinci katman yöntemleri karşımıza çıkıyor. Şahsi fikrim bir kripto illa ki merkezsiz olmak zorunda değil amacına göre değişebilir. İlla ki yüksek ölçeklenebilir şekilde olması da hayati bir kıstas değildir. Fakat güvenlik ve tutarlılık olmazsa o kripto var olamaz.

bitsozluk.com/foto
gok
trilemma'da maksimum 2 tane özellik seçebiliyoruz evet ancak bunlar yazılımın kendisiyle geliyor değil mi? tamam işte ikinci katman çözümlerden niye çekiniyoruz ki onların zaten güvenli olmama gibi bir sıkıntıları yok çünkü zaten biz o özelliği seçtik bile. biz de eklentiler veya ikinci katman hatta üçüncü katman çözümlerle ağı daha ölçeklenebilir bir hale getirebilriz, yine bu tabandaki şeyin aynısı olmayacak ama böyle kabul etmememiz için bir sebep yok, tabi nereden geldiğini unutmadan.
kursataelf
Ölçeklenebilirlik, Blockchain'in bugüne kadarki en önemli sorunlarından biridir ve Aelf'in birden fazla boyutta ele almak için belirlediği bir problemdir. Paralel işleme ve bir dinamik Yan zincir indeksleme mekanizması ile birleştirilen DPoS protokolünün konuşlanmasıyla Aelf, daha önce görülmemiş bir ölçeklenebilirlik seviyesi elde etmeyi amaçlamaktadır. Bunun başlangıcı olarak Aelf, Ağustos 2018'de Testnet'in (Test Ağı) başlangıcında 14,968 TPS ile ilk TPS (Transaction Per Second — Saniye Başına İşlem) sonuçlarını elde etmiştir.