libra

parameto
facebook'un çıkardığı yeni stabil kriptopara. aslında tanım olarak kriptoparadan çok blockchain tabanlı sanal para demek daha doğru olur diye düşünüyorum. şimdiden bir çok büyük şirket tafafından maddi manevi desteklenen ve büyük bir ağ içerisinde hızlı, pratik, güvenli ödeme hizmeti sunmayı amaçlayan yeni para birimidir.
gemmer
uzun yıllardır wechat tarafından kullanılan para transferi yönteminin yıllar sonra blockchain altyapısında facebook tarafından kullanılmaya başlanacak olan versiyonudur. facebook'un avantajı bünyesinde bulunan diğer sosyal platformlarla entegre olarak çalışarak ağı büyük bir çerçeveye yayması. bizim için avantajı; kullanıcı mahremiyetini hiçe sayan facebook gibi bir şirketin yeni bir mahremiyet alanına dalarak artık nereye para harcadığımızı da öğrenecek olması. tabi buna kim avantaj derse.
dolmacoin
popüler düzenin popüler kültüre ayak uydurması gibi gözüksede arkasında pekde temiz emellerin yatmadığına inandığım kriptopara. mantıklı düşününce çok mantıklı bir sistem ama arkasındakiler olayı karartıyor. şahsen hiç kullanmayı dahi düşünmediğim kripto para.
code geass
yeni bir icat gibi tanıtılan ama aslında benzeri bir çok sosyal medya uygulamasında uzun zamandır var olan sistemdir. geçtiğimiz nisan ayında vk tarafından hayata geçirilmişti. tabi facebook kadar ilgi görmedi.