kurallar

bitsozluk
bitsozluk.com kuralları;
Yazmaya başlamadan önce kuralları okumanızı özellikle tavsiye ediyoruz.

Nasıl yazar olunur?
Yazar olmak için daha önce açılmış başlıkların altına en az 5 entry girmelisiniz. Girdiğiniz entryler uygun bulunduğu takdirde yazarlığınız onaylanacaktır. Sonrasında istediğiniz gibi başlık açabilirsiniz. Onay işlemi tarafınıza mail yoluyla iletilir.

Başlık nasıl açılır?
Yazmak istediğiniz konu başlığını öncelikle arama butonunda aratarak daha önce bu konuda açılmış bir başlık olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bunun asıl amacı aynı konu hakkında birden fazla başlık açılmasını önlemektir. Eğer hali hazırda aynı veya benzer konuda açılmış bir başlık varsa yeni başlık açamazsınız. Yazmak istediklerinizi o başlıklardan size en uygun olanının altına entry olarak girmelisiniz. Eğer o konuda açılmış bir başlık yok ise arama sonucunda başlık açma bölümü karşınıza çıkacaktır ve oradan istediğiniz şekilde başlık açabilirsiniz.

Başlık kuralları
Başlık, yazmak istediğiniz konu ile doğrudan bağlantılı olmalıdır. Ör: blockchain ile ilgili bir başlık açmak istiyorsanız blockchain nedir? blockchain ne zaman çıkmıştır? tarzında başlık açmak yerine sadece "blockchain" olarak başlık açmak doğru olandır. Başlığın altına girdiğiniz ilk entry konuyu açıklayıcı ve konu hakkında esas bilgiye sahip olmalıdır.

Entry nedir?
Başlıkların altına konuyla alakalı yazılan her bir yazıya entry(giri) denir. Entryler, kişilerin başlıkla alakalı bilgi ve fikirlerinden oluşur.

Entry kuralları
Entrylerde; konu dışında yazmak, soru sormak, sadece duygu içeren ifadeler kullanmak, kişi veya toplumu aşağılamak, hakaret etmek veya tahrik etmek, başlık altındaki diğer entryler veya kişiler hakkında direk hedef alacak şekilde yazmak yasaktır. Herkes konu hakkında bildiklerini yazmalıdır. Yanlış veya hatalı bir durum görülürse site yetkilileri konu hakkında gerekeni yapacaktır. Entrylerde yanlışları vurgulamak veya tartışmaya girmek yasaktır. Bence de öyle, çok doğru, hadi canım sende tarzında herhangi bir bilgi içermeyen entryler girmek yasaktır.

Kategori/Etiket nedir nasıl açılır?
Kategori/etiket sadece entrylere verilir. Sitenin sol üst kısmından etiketlere ulaşabilir daha önce etiketlenmiş entryleri okuyabilir, entrynizi etiketleyebilir veya halihazırda var olmayan bir konu hakkında etiket oluşturabilirsiniz. Entrynizin altındaki etiket işaretine tıklayarak entrynizi etiketeyebilirsiniz.

bkz,url etiketleri
Başlıkla alakalı veya benzer bir konuda başka bir başlığı entry içinde göstermek için bkz kullanılır. Url ise herhangi bir link eklemek için kullanılır.

genel kurallar
Sitemizde, yönetimle görüşülmeden reklam içerikleri paylaşmak, konu dışı link veya referans linki paylaşmak yasaktır. Açılan başlıklar veya girilen entrylerde reklam içerikleri fark edilirse konu olan içerik silinir.
Herhangi bir konuyla alakalı detaylar ve bilgiler hakkında gerekli açıklama yapılmadan başka bir linke yönlendirme yapmak yasaktır.

gok
ref linkleri için özel açıklama eğer getirilecekse, ref linkleri tamamen yasaklanmayabilirse ve beraberinde ref link paylaşmak için özel bir karakter limiti getirilirse çok iyi olabilir.