kriptoda enerji sarfiyatı

samson
merkeziyetsizlik, düşük maliyet ve az insan gücü gibi artılarının yanında kriptonun maddi anlamda en büyük eksi yönü herkesin malumü enerjidir. dünya üzerinde birçok noktada yayılmış olan madencilik zinciri, çalıştırdıkları sistemler ile büyük enerji harcarlar ve bu enerjinin ilerleyen zamanlarda artarak devam edeceği de bir gerçek.
lupioner
Bitcoin fiyatının arkasında illa bir dayanak arayanlara verilecek cevaplardan biridir. günümüzde ne kadar balinalar piyasayı manipüle etse de, ilk zamanlarda bitcoin fiyatı madencilik maliyetine göre belirleniyordu, serbest piyasa altında madenciler maliyetinin üstünde belirli bir kâr miktarı belirleyip satıyorlardı. Tabi ki fiyatlanması konusunda binlerce farklı faktör ve etken var. Fakat bugün bütün faktörler ortadan kalksa dahi bitcoin'in üretilirken sarf edilen enerji maliyeti fiyatlanması konusunda yol gösterici olacaktır.
wolfe
bitcoinin harcadığı enerji küçük bir devletinkiyle aynı olduğudur. işin diğer yönünden bakınca ise bitcoinin ortadan kaldırdığı bankalar, aracılar, işçi gücü ... harcadığı enerjiyi fazlasıyla telafi eder düzeyde.
gergedan
Kripto ile olmaktan çok kripto paraların konsensus algoritmasıyla alakalı olan ifadedir. Örneğin bitcoin'in konsensus algoritması olan iş kanıtı (pow) algoritmasında ciddi enerji sarfiyatı mevcutken, farklı algoritmalara sahip kripto paralarda durum farklıdır. Buradaki denge, neyden taviz vereceğinizle alakalıdır. Merkeziyetsizlikten taviz verilerek ölçeklendirme ve enerji sarfiyatından kazanç sağlanabilir. Birçok farklı konsensus algoritması mevcut, birçoğu da geliştirilme aşamasındadır. Bir çok kripto parada ciddi bir enerji sarfiyatı söz konusu değildir.
rolfmao
Bitcoin'in fiyatının oldukça yüksek rakamlara çıkmasıyla teknoloji ve ekonomiden anlayan/anlamayan herkes bu konuda fikir belirtmeye başladı. Anlamayanların çoğunlukta olduğunu varsayarak konuyu basitçe açıklamaya çalışacağım. Blockchain, bitcoin ile bulunmuş bir teknolojidir diyebiliriz. Yani bitcoin tabanında blockchain teknolojisi ile çalışır. Ve temelde PoW adı verilen, işlemci gücü ve bu gücü çalıştıracak yüklü miktarda elektrik maliyetiyle belli bir miktarda bilgiyi çok yüksek güvenlikli saklamaya ve yayınlamaya yarar. Burada güvenliği sağlamak için gereken maliyet her zaman çok yüksek olmalıdır ki, geleceğin işlemci teknolojileri geliştiğinde, sistemi tehdit edebilme ihtimalleri de sıfıra yakın olsun. Yani birileri çok gelişmiş bir işlemci teknolojisi geliştirse dahi, elektrik maliyeti çok yüksek olacağından kontrolü eline geçirme şansı olmasın veya çok düşük olsun. İşte bu yüzden bitcoin'e alternatif olma iddiasında bulunan tüm altcoinler aslında yalan üzerine kuruludur. Genellikle bir çoğu, daha az elektrik, daha fazla transfer hızı gibi, kısmen faydalı olarak sayılabilecek, fakat temelde çok daha derin sorunlar barındıran özellikler ile beş para etmez coinlerini bilgi sahibi olmayan insanlara pazarlamaya çalışıyorlar. Gördüğüm kadarıyla teknoloji ve ekonomiyle ilgili yeni yeni bilgi sahibi olmaya başlayan hevesli arkadaşlar da bütün bunlar sanki yeni bir teknolojik akımın parçalarıymış gibi heyecan içinde bu konudaki yenilikleri takip ederek kaçırmamaya çalışıyor. Fakat işin özü şu ki, kendim ne kadar yakın gelecekte btc'nin tek global para birimi olacağına inansam dahi, bitcoin geldiği seviyeye rağmen henüz deney aşamasını tam olarak geçebilmiş değil. Yani binlerce kripto arasında en yüksek şansa sahip olan bile henüz test döneminde. Peki neden blockchain, bitcoin hariç başka bir alanda soru işaretlerini giderememiştir?. Cevap denklemin içinde: "MALİYET"
Blockchain yapısı gereği güvenliği sadece bugün değil geleceğe yönelik garanti altına almak için merkezi bulunmayan ve sürekli çok yüksek maliyetli olarak çalışmak zorundadır. Bu da blockchain içinde sakladığınız bilginin çok değerli olmasını gerektirir. Yoksa değersiz bilgiyi çok yüksek maliyetle koruma altına almaya çalışmak anlamsız olur. Burada madenci gücünün çok yüksek miktarlara ulaşmış olması hayati önem taşır. Madenci gücünü yüksek miktarlara ulaştırmak zordur. Çünkü madencilik ciddi teknoloji yatırımının yanında, sürekli masraf olacak yüklü miktarda elektrik ve mühendislik maliyeti de gerekir. Bu yüzden ilk dönemde, Litecoin, dogecoin gibi maden edilebilen coinler türedi. Fakat zaman geçtikçe katılımcı ve maden gücü arttı, ve artık madenlenebilir coin yaratmak mantıksız hale gelmeye başladı, çünkü büyük madenciler yeni bir coin ile zaman kaybetmek yerine hazırda değerlenmiş btc ile ilgilendiler. Çünkü bitcoin başlangıç beta aşamasını geçmişti. İşte bu noktada, teknoloji piyasasında dahi diye abartılan VitalikButerin devreye girdi. O noktada madencileri çekemeyeceğini gören ortalama zeka Vitalik, evlerindeki bilgisayarlarda binlerce dolarlık ekran kartları boş boş yatan ergen arkadaşları ikna edebileceğini farketti ve merkezi olmadığı iddiasıyla yola çıkan ethereum, vitalik kararıyla maden algoritmasında hard-fork yoluyla değiştirilmiş oldu. Yani yazılımı, ekran kartlarıyla ethereum maden edilebilecek hale getirdi. Bu sebeple ethereum defalarca kez başarılı saldırı/hırsızlık olayı yaşadı.

Bitcoin'i değerli kılan onun güvenlik mekanizmasıdır. Güvenlik mekanizmasını oluşturan parametre ise yüksek üretim maliyetleri, yani enerjidir.

Dün petrol için, bugün nükleer için savaştı dünya. Yakın gelecekte bitcoin PoW için savaşacak olması muhtemel.