kripto piyasasındaki durgunluk

ulgenkhan
Bunun nedeni konusunda şöyle bir fikrim var:

Yeni küçük yatırımcı girişi çok düşük. Eskiler ise bagholder durumunda. Piyasadaki küçük yatırımcı tamamen savunma, hattâ tam siper pozisyonunda.

Büyük oyuncular ise eskisinden çok farklı. Eskiden bireysel balinalardan başkası piyasada yok iken, bugün piyasada çeşit çeşit balina var. Bu büyük oyuncuları tasnif etmek lâzım:

1- Kurumsal devler
2- piyasanın başından köşe olan balinalar
3- zengin bireysel yatırımcılar
4- devletler
5- anonim gruplar ya da kişiler
6- borsalar

Bu büyük oyuncular arasında bir mücâdele olduğunu, belki organize belki dağınık bir kapışma yaşandığını, özellikle kurumsalların, devletlerin ve borsaların bireysel balinaların elindekileri yolmaya çalıştığını düşünüyorum. Piyasada büyük bir savaş var. Piyasa hareketleri ve piyasa üzerindeki bitmek bilmeyen manipülasyonlar bu tezimin en büyük dayanağı. Piyasadaki sert hareketler küçük yatırımcının elindeki 3-5 kuruş için yapılacak hareketler değil. Büyüklere yönelik silkelemeler yapılıyor.

Bu iş daha ne kadar böyle sürer bilmiyorum ama küçük yatırımcıya yakın zamanda nefes aldıracak bir ortamın oluşacağını sanmıyorum. Daha da sertleşecek bir kapışma ortamına doğru gidiyoruz gibime geliyor. Yaşadığımız şey aslında durgunluk değil, tam bir soğuk savaş. Küçük yatırımcı içinse bu süreç, siperden kafayı çıkarmama dönemi.

Umarım yanılıyorumdur...
freeborn
eskisi gibi küçük yatırımcı çekmeyen, devlerin de gondiklemeye adam bulamadığından fiyatların sabit kalması şeklinde yorumlanabilecek durgunluktur.