kripto madenciliği

debian
kimilerinin aksine yanlış bilinen kavramdır. bazı madenciler, donanımlarının havuzlardan şifrelenmiş zincirleri kırarak sifreleri çözerler ve ödül kazanırlar, aslında birnevi donanımlarının hash gücünü kullanarak yapılan işlemlerden kar elde ederler.

(bkz:bitcoin komisyonculuğu)
imthejuggernaut
2018 yılında sadece bitcoin madenciliği için harcanan elektrik toplam 63.99 twh olarak gerçekleşmiştir. karşılaştırma için türkiye'nin 2018 elektrik enerjisi tüketimi 292.17 twh olmuştur.
zero
akla ilk kazma kürek gelsede özünde; bilgisayar sistemlerinin çalışması sonucu belirli algoritmalar çerçevesinde şifrelerin çözülmesi ve ödüllendirme ile sonuçlanan işlemler dizini olarak söyleyebiliriz . bu işlemlerin asıl amacını verilerin dağıtık olarak saklanması ve transferi olarak düşünebiliriz.
gergedan
Bitcoin, Ethereum gibi kripto paraların blokzincirine kaydedilecek verilerin doğruluğunu kontrol eden tarafın sadakatini ispat sürecidir. Bu süreçte, adaylar sadakatlerini ispat etmek için zor bir matematik problemini çözmek mecburiyetinde bırakılır. Problemin çözümü bolca elektrik tüketimini gerektirebilir.