çözülemeyen vergi meselesi

coinzet
daha ergenlik dönemine bile girmemiş kripto piyasası için devletlerin yana yakına çözüm aradığı lakin sistemin kendi kontrolleri dışında hareket etmesi sebebiyle henüz net bir çözüm bulamadıkları meseledir. küresel anlamda işin altına elini çok katı yaptırımlarla koymak isteyen ülkeler olduğu gibi, sadece regülasyon kısmıyla ilgilenen ve gelişimine katkı sağlayan ülkelerde vardır. ülkemizde ise henüz herhangi bir yaptırım olmayıp araştırma aşamasındadır.
ulgenkhan
vergi, devletler için bir gelir meselesinden öte, bir egemenlik meselesidir. devlet vergi salmakla, o alanda hâkim olduğunu, hegemon olduğunu, düzenleyici, denetleyici ve yaptırım uygulayıcı olduğunu gösterir. kripto para piyasasının vergilendirilmesi demek, devletlerin kripto para ile olan politik ve hukukî bağının kurulması demektir.

henüz devletlerin kripto para piyasasına ve kripto paralara yönelik ortak bir tavrı ve yaklaşımı olmadığından, ortak bir vergi politikasından da bahsedemiyoruz. önümüzdeki dönemde bu konuda dünya bankası, imf, Birleşmiş Milletler, G-8, G-20 vb. küresel kurum ve platformlarda somut adımlar atılacaktır. devletlerin birbirinden bağımsız olarak vergilendirme yöntemleri geliştirmesi hem karmaşa doğurur hem de verginin verimliliği açısından olumsuzluk teşkîl eder.
lupioner
Devletin vergi alma gibi bir hakkının olmadığını düşünüyorum. Devletin bize kripto hakkında hiç bir faydası veya hizmeti yoktur. Şayet devlet vergi alırım ama bu sektöre de sahip çıkarım, yatırımcının hakkını savunurum derse bir nebze hakkı olabilir.