atomik takas

yasin
Atomik Takas (Atomic Swap), borsalar gibi merkezi aracıları kullanmadan bir kripto paranın bir diğer kripto para ile değişimini sağlayan bir akıllı sözleşme (smart contract) teknolojisidir.

Atomic Swap, iki kişinin, her hangi bir taraf işlemi yarıda bırakmadan birbirinden farklı coinleri smart contract sayesinde takas etmesini sağlayan teknolojidir. Bu teknolojinin güzelliği, herhangi bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan ve taraflar arasında bir güven bağı olmaksızın ticaretin risksiz ve güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.

Basitçe, bu tür bir takasta, hiçbir taraf , ticaret tamamlanmadan diğer tarafın parası ile kaçamaz ve bu, kriptografik olarak sağlanan atomik takasın akıllı sözleşmeleri tarafından sağlanmaktadır.

Bilgisayar biliminde buna atomik derler, çünkü ticaret merkezileştirilmiş borsalardakinin aksine bölünemez beya bütünleştirilemez veya Local Bitcoinsteki gibi değiş tokuş edilemez. Bu nedenle, atomik takas yaparken, ya ticaret gerçekleşecek ve her iki taraf da ilgili paraları alacak ya da ticaret başarısız olacaktır. Başka bir deyişle, atomik olarak gerçekleştirilen ticaretin bir orta yolu yoktur.

Atomik takas genellikle cross-chain atomic swap olarak adlandırılır; yani, farklı zincirlerde bulunan iki farklı kripto para birimi herhangi bir güvenilir üçüncü parti olmadan atomik olarak değiştirilebilir ve bunun için hiçbir değişim / ticaret fessi yoktur.

kaynak
bu başlıktaki tüm girileri gör